Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wykradali dane z kart płatniczych podczas wykonywania przez klientów transakcji w bankomacie

Data publikacji 20.06.2016

Wykradali dane z kart płatniczych podczas wykonywania przez klientów transakcji w bankomacie stosując niespotykane dotychczas „nakładki”. Teraz mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat. Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwóch 30-letnich mężczyzn, obywateli Włoch oraz Rumunii podejrzewanych o skimming.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej policji w Krakowie, rozpracowali przestępczy proceder związany z wykradaniem danych kart bankomatowych, do jakiego dochodziło w ostatnim czasie w Krakowie. Analizując napływające zgłoszenia policjanci ustalili jakiego typu bankomaty są wybierane przez sprawców i wytypowali te, w których może dojść do kolejnych prób wykradania danych klientów korzystających z usług bankomatowych. Kwestią czasu było uchwycenie momentu nałożenia urządzenia skimmującego oraz zatrzymanie osoby, która zamontowała nakładkę. Policjanci zachowując czujność obserwowali wytypowane bankomaty i zatrzymali na „gorącym uczynku” mężczyznę, który właśnie zdemontował urządzenie czytające dane i próbował ukryć je pod kurtką. Zatrzymany mężczyzna to 30-letni obywatel Włoch.

Drugiego z mężczyzn funkcjonariusze zatrzymali w pokoju hotelowym, który wynajmowali. Mężczyźni odpowiedzą za jedno z najcięższych przestępstw w polskim katalogu karnym – podrabianie środków płatniczych. Grozi im za to kara nawet 25 letniego pozbawienia wolności. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące

Zajmujący się sprawą funkcjonariusze sprawdzą jaka była skala przestępczego procederu związanego z okradaniem kont. 

Policjanci zabezpieczyli urządzenie skanujące dane, które miał przy sobie zatrzymany mężczyzna oraz inne znalezione podczas przeszukania wynajmowanego pokoju. Zostaną one szczegółowo zbadane przez biegłego. Już teraz wiadomo, że zabezpieczona przez policjantów „nakładka” była bardzo nietypowa, dotychczas niespotykana, listwa z kamerą była oczywiście przygotowana w taki sposób, aby tworzywem, wyglądem i kształtem nie odstawała od bankomatu. Wykrycie urządzenia było niezwykle trudne.


Jak się chronić przed wykradaniem danych ? 

Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:
Często bywa tak, że korzystając z bankomatów zapominamy o ostrożności. Podchodząc do urządzenia warto zacząć od sprawdzenia czy elementy bankomatu takie jak czytnik kart i klawiatura nie odbiegają wyglądem od całości oraz czy do bankomatu nie zostały przymocowane podejrzane urządzenia. W razie jakiejkolwiek wątpliwości można podejść do pracownika banku i poprosić o sprawdzenie lub poprosić o przyjazd patrolu. Wpisując kod PIN bezwzględnie należy pamiętać o zasłonięciu go (na przykład ręką).

(KWP Kraków /dk)

Powrót na górę strony