Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne

Data publikacji 22.06.2016

Odtworzenie miejsca zdarzenia na podstawie protokołu oględzin, oględziny miejsca wybuchu w terenie leśnym, czy wykonywanie dokumentacji w warunkach nocnych to tylko niektóre z praktycznych zadań, z którymi zmagali się technicy kryminalistyki podczas XV Regionalnych Warsztatów Kryminalistycznych w Janowie Lubelskim. W trakcie praktycznych symulacji zdarzeń policyjni technicy z pięciu województw doskonalą przydatne w służbie umiejętności.

Tegoroczne XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne odbywają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasów Państwowych w Janowie Lubelskim. Uczestniczą w nich policyjni technicy kryminalistyki z pięciu garnizonów: mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, podkarpackiego i Komendy Stołecznej Policji, technicy ze Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej a także przedstawiciele Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP oraz  szkół Policji w Legionowie i Pile.

Prowadzącymi warsztaty są biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie oraz doświadczeni technicy z komend miejskich i powiatowych lubelskiego garnizonu. Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek 20 czerwca i potrwają do soboty. Cały cykl szkoleniowy podzielony jest na dwa etapy. W każdym z nich udział bierze od 80-90 uczestników. Tematyka tegorocznych warsztatów  jest bardzo szeroka, obejmuje zagadnienia z dziedziny daktyloskopii, mechanoskopii czy osmologii. Podczas praktycznych zajęć uczestnicy sprawdzają swoje umiejętności w zadaniach takich jak: odtworzenie miejsca zdarzenia na podstawie protokołu oględzin, oględziny miejsca wybuchu w terenie leśnym, oględziny miejsca pożaru, wypadku drogowego czy np. zdarzenia o podłożu seksualnym. Trudnie do wykonania zadanie mieli kandydaci na techników kryminalistyki, którzy od późnych godzin wieczornych do godz. 2.00 wykonywali dokumentację techniczną w warunkach nocnych. Dokumentacja ta była następnie poddana  analizie i ocenie przez ekspertów.

Ponieważ wykonywanie oględzin i zabezpieczanie śladów to praca żmudna wymagająca dokładności i precyzji, warsztaty to  przedsięwzięcie niezwykle cenne. Z pewnością zdobyta wiedza z omawianych zagadnień i umiejętności przećwiczone podczas praktycznych zajęć przydadzą się technikom  w codziennej służbie.

(KWP Lublin /dk)

  • XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne
  • XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne
  • XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne
  • XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne
  • XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne
  • XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne

Film XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne

Pobierz plik XV Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne (format mp4 - rozmiar 21.94 MB)

Powrót na górę strony