Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci szkolili się na poligonie

Data publikacji 29.06.2016

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Łodzi, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi we współpracy z przedstawicielem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, przeprowadzili szkolenie praktyczne z zakresu procesowej obsługi miejsca katastrofy, w tym eksplozji materiału wybuchowego lub urządzenia wybuchowego. Adresatami tej inicjatywy byli policjanci pionu kryminalnego . Przedsięwzięcie odbyło się na poligonie w okolicach Sieradza, a jego gospodarzem był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi podinsp. Tomasz Olczyk.

Szkolenie poligonowe to element cyklu, poświęconego szerokiemu spectrum, jakim jest charakter i specyfika prowadzenia „śledztw powybuchowych”. Celem tych zajęć było podniesienie wśród uczestników umiejętności prawidłowego organizowania, przeprowadzania oraz koordynacji oględzin miejsc takich zdarzeń, od chwili uzyskania wiadomości o zdarzeniu, poprzez przejęcie nadzoru nad obszarem/obiektem od podmiotu realizującego czynności ratownicze, aż do momentu zakończenia gromadzenia i zabezpieczania wszelkich informacji oraz dowodów w ramach oględzin miejsca zdarzenia.

Według scenariusza ćwiczeń, w pierwszej kolejności został wykonany jeden wybuch pojazdu, po którym na miejscu pracowała drużyna, złożona z funkcjonariuszy wchodzących w skład łódzkiej grupy ATK (wraz z ekspertem śledztwa powybuchowego z CSP Legionowo), którzy na bieżąco omawiali uczestnikom każdą czynność, dokonywaną w trakcie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia. Następnie przeprowadzono trzy kontrolowane wybuchy samochodów, po których miejsca powybuchowe zostały podzielone na sektory i pod kierownictwem prokuratorów poddane oględzinom przez czteroosobowe drużyny z wszystkich komend powiatowych/miejskich garnizonu łódzkiego, pod nadzorem policyjnych ekspertów przeprowadzających oględziny podczas pierwszego wybuchu.

Szkolenie było również miejscem, w którym można było przećwiczyć współdziałanie służb ratowniczych z organami ścigania, prowadzącymi śledztwo powybuchowe, oraz stanowiło niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń praktycznych między przedstawicielami Prokuratury i Policji.

Uczestnikami szkolenia byli policjanci wszystkich Komend Powiatowych i Miejskich Policji z garnizonu łódzkiego,  Wydziałów KWP w Łodzi, OPP w Łodzi, SPAP w Łodzi,  CBŚP Zarządu w Łodzi oraz policjant CSP Legionowo, a ponadto Prokuratorzy z Prokuratur Okręgowych z województwa łódzkiego, łódzkiej Prokuratury Regionalnej oraz Prokuratury Krajowej.

(KWP w Łodzi / ms)

Powrót na górę strony