"Kameralne Lato 2016" rozpoczęte!
Festiwal "Kameralne Lato 2016" wystartował! Parada zabytkowych pojazdów, która przejechała sprzed siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu do centrum miasta w oryginalny sposób rozpoczęła tegoroczną, 9. edycję ogólnopolskich spotkań filmowych. Kolejny dzień festiwalowy rozpoczął się od spotkania z dziennikarzami. Omówiono między innymi charakter filmowej sceny, w której wezmą udział mazowieccy policjanci. Twórcy w swoim filmie będą starali się przekazać informacje, jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców.
Parada zabytkowych pojazdów, z udziałem organizatorów i sympatyków festiwalu przejechała przez centrum Radomia i w oryginalny sposób powiadomiła mieszkańców o starcie imprezy. Barwny korowód dojechał do serca miasta przy ul. Żeromskiego, gdzie odbył się piknik filmowy dla mieszkańców. "Kameralne Lato" przy pięknej pogodzie reklamowało swój artystyczny program. Także mazowieccy policjanci wzięli w nim czynny udział. Korzystając z okazji przekazywali odwiedzającym piknik wiedzę m.in. z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dzisiaj kolejny dzień festiwalu filmowego. Więcej informacji o festiwalu ►
Jutro kolejna realizacja, w tym sceny specjalnej z udziałem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu.
Zapraszamy wszystkich do uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych!
Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od spotkania organizatorów z dziennikarzami i przedstawienia najważniejszych założeń festiwalu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele KWP zs. w Radomiu, w tym pierwszy Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz, a także reżyserzy: Marcin Bortkiewicz i Kuba Czekaj, którzy będą koordynować produkcję tegorocznych filmów festiwalowych. W spotkaniu uczestniczył także Prezydent Radomia - Radosław Witkowski.
Warto przypomnieć, iż celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna.
Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców - głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. W opinii jury w roku ubiegłym konkurs miał niezwykle wysoki i bardzo wyrównany poziom. Tak będzie i w tym roku. Staranna, obecnie przeprowadzana preselekcja wyłoni najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyzna nagrodę główną - ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil - tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.
Równie ważną częścią festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery", skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. W tym roku są to Marcin Bortkiewicz i Kuba Czekaj, którzy pomogą między innymi w zrealizowaniu dwóch filmów dla KWP zs. w Radomiu. Jednego mówiącego o cyberprzestępczości, a drugiego o pomocy przedmedycznej. Warsztaty mają także pomóc w przekazaniu młodzieży dobrych wzorców, zachęcać do rozwoju osobistego i uczyć korzystania z dóbr kultury.
(KWP w Radomiu / mw, ig)