Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowania za uprowadzenia ludzi

Data publikacji 08.07.2016

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali ośmiu mężczyzn podejrzanych o działanie w grupie przestępczej i uprowadzenie trzech osób. Za działanie ze szczególnym okrucieństwem podejrzanym grozi kara nawet 25 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w ciągu ostatnich dni zatrzymali siedem osób podejrzanych o uprowadzenie trzech osób, mieszkańców Wielkopolski i Dolnego Śląska. Jedna osoba zamieszana w te przestępstwa była zatrzymana i aresztowana kilka miesięcy wcześniej. Wszystkie zatrzymane osoby pochodzą z województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego. W akcji brali udział także policjanci SPAP, BOA i SG.

Na trop tej sprawy wpadli jesienią ubiegłego roku policjanci z Leszna. Badając sprawę zgłoszonego zaginięcia mieszkańca tego powiatu, natrafili na informacje o potencjalnych porywaczach. Śledztwo przejęli funkcjonariusze z KWP w Poznaniu i poznańska prokuratura okręgowa. Fakt porwań i przetrzymywania niektórych uprowadzonych osób w warunkach szczególnego udręczenia nigdy nie został zgłoszony Policji.

Policjanci, którzy zajęli się tą sprawą, przez wiele miesięcy starali się zebrać szczegółowe informacje o osobach zamieszanych w porwania. Istotne było także zebranie materiału dowodowego, który by pozwolił policjantom śledczym i prokuratorom sformułować zarzuty konkretnym podejrzanym. Te działania w efekcie pozwoliły rozpracować całą grupę przestępczą oraz jej lidera.

Zatrzymane osoby pochodzą z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego. Akcja zatrzymania podejrzanych została przeprowadzona równocześnie we wszystkich wytypowanych miejscach. Podczas przeszukań policjanci między innymi zabezpieczyli broń palną. Wśród osób zatrzymanych są takie z przeszłością kryminalną, w tym za usiłowanie zabójstwa.

Dowody zebrane w śledztwie pozwoliły prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawić zatrzymanym zarzuty za uprowadzenia trzech osób, pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem i inne czyny.

Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, a cztery pozostałe zostały oddane pod dozór Policji. Zobowiązane zostały także do poręczeń majątkowych.

Za uprowadzenie i uwięzienie człowieka ze szczególnym udręczeniem grozi kara nawet 25 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film Aresztowania za uprowadzenia ludzi

Pobierz plik Aresztowania za uprowadzenia ludzi (format mp4 - rozmiar 2.93 MB)

Powrót na górę strony