Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Wingris 2016”

Strzelanina, pościg, negocjacje... Są ranni i zakładnicy. Uzbrojeni przestępcy zostają zatrzymani, a zakładnicy uratowani. Na szczęście, to tylko wspólne ćwiczenia służb, zorganizowane przez podlaską Policję, którym przyglądał się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński.

Na przejściu granicznym w Ogrodnikach dwa samochody nie zatrzymują się do kontroli Straży Granicznej. Padają strzały. Najpierw ze strony kierujących pojazdami, potem ze strony funkcjonariuszy SG. Jedno z tych aut ulega awarii. Część spośród przestępców zostaje zatrzymana przez grupę realizacyjną z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Drugi pojazd ucieka. Do akcji wkraczają policjanci. Rozpoczyna się pościg. Auto z przestępcami zatrzymuje się przed posterunkiem blokadowym w rejonie klasztoru wigierskiego. Tam, przestępcy otwierają ogień w kierunku policjantów. Mundurowi odpowiadają ogniem i ranią jednego z mężczyzn.

Pozostali dwaj przestępcy porywają z przystani łódź z turystami, a w międzyczasie ich wybiegający z pojazdu współtowarzysz zostaje zatrzymany przez przewodnika z psem służbowym. Następnie na miejsce przybywa zespół negocjatorów. Podjęte negocjacje zostają jednak zerwane, a uprowadzona przez uzbrojonych sprawców łódź odpływa ze sterroryzowanymi zakładnikami. Na środku jeziora dochodzi do awantury pomiędzy przestępcami. Sytuację tę wykorzystują zakładnicy, wskakują do wody i w panice płyną w różnych kierunkach. Jeden z nich dopływa do łodzi wędkarza i kiedy próbuje wejść na pokład, przestępcy oddają w jego kierunku strzały. W konsekwencji łódka zostaje zatopiona, a przestępcy płyną dalej w kierunku plaży PTTK w Starym Folwarku. W tym czasie przebywających w wodzie zakładników ratują  funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz  Straży Pożarnej i ratownicy WOPR. Kiedy przestępcy docierają do brzegu, próbę ich zatrzymania podejmują mundurowi ze Straży Granicznej. Kolejny raz padają strzały. Na miejsce docierają policyjni antyterroryści i zatrzymują sprawców. Pomocy medycznej rannym udziela Grupa Ratownicza „Nadzieja”. Na koniec nurkowie z Państwowej Straży Pożarnej lokalizują zatopioną łódź i odholowują do brzegu.

Na szczęście te zdarzenia, to scenariusz największych w tym roku na Podlasiu ćwiczeń opatrzonych kryptonimem „WINGRIS 2016”, które przed południem rozpoczęły się na przejściu granicznym w Ogrodnikach, a kontynuowane były na przystani w pobliżu Klasztoru Kamedułów w Wigrach, na wodach Jeziora Wigry i plaży Ośrodka PTTK w Starym Folwarku. Ćwiczeniom, w których bezpośrednio uczestniczyła przeszło 100-osobowa grupa funkcjonariuszy podlaskiej Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, a także członków: Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży, ratowników WOPR i Strażników Węgierskiego Parku Narodowego, przyglądał się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński wraz z szefami poszczególnych współdziałających służb.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy wymienionych podmiotów, w zakresie takich elementów jak: koordynacja działań w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy, prowadzenie działań pościgowych za uzbrojonymi osobami, które nie zatrzymały się do kontroli granicznej, jak również negocjacje w sytuacji zakładniczej oraz zatrzymanie uzbrojonych uciekinierów z wykorzystaniem wsparcia antyterrorystów. Na wodach jeziora Wigry ćwiczone były również związane z tym elementy działań ratowniczych.

Scenariusz przedsięwzięcia nie był łatwy. Wszystko rozgrywało się niezwykle szybko, dynamicznie i wymagało dużego zaangażowania, skuteczności i operatywności wszystkich uczestników.

Na zakończenie, w części podsumowującej ćwiczenia, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński podziękował wszystkim uczestnikom oraz uhonorował nagrodami dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, za ich ofiarność w ratowaniu turystów, którzy w trudnych warunkach atmosferycznych znaleźli się w sytuacji zagrożenia życia po wywrotce ich łodzi na jeziorze. Również Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan inspektor Daniel Kołnierowicz wręczył nagrody kolejnym dwóm policjantom - tym razem z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, którzy podobnie jak ich koledzy z Suwałk pełniąc służbę na wodach, w trudnych warunkach pogodowych, skutecznie ratowali 3 osoby po wywrotce ich sprzętu pływającego.

W międzyczasie na plaży przeprowadzono akcję profilaktyczno-edukacyjną dla turystów wypoczywających nad jeziorem. Mundurowi przygotowali stoisko, związane tematycznie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Pracownicy Policji przygotowali także zagadki i konkursy tematycznie, związane z bezpiecznymi zachowaniami najmłodszych. Zagadnienia zorganizowanych konkursów związane były m.in. z trwającymi wakacjami i bezpieczeństwem na wodzie. Uczestnicy za poprawne odpowiedzi otrzymywali drobne upominki, promujące bezpieczne zachowania oraz certyfikaty z odciskiem swego palca. Nagrody dla najmłodszych przekazał Wójt Gminy Suwałki oraz Starosta Suwalski i WORD w Suwałkach. Można też było porozmawiać na temat "Mapy zagrożeń bezpieczeństwa". Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zakończyło się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.

(KWP w Białymstoku / ms)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.63 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.79 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.81 MB)

Powrót na górę strony