Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapraszamy na centralne obchody Święta Policji

Data publikacji 14.07.2016

Tegoroczne centralne obchody Święta Policji rozpoczną się 15 lipca odsłonięciem tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci i wpisaniem do Księgi Pamięci nazwisk policjantów poległych na służbie, a zakończą mszą świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie i wręczeniem odznaczeń i aktów nominacyjnych funkcjonariuszom oraz pracownikom KGP i KSP.

Oficjalne obchody rozpoczną się już w piątek, 15 lipca, kiedy to w komendzie głównej, kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym policjantom. Przed Tablicą Pamięci oraz przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty.

O godzinie 18:00 w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odbędzie się nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz spotkanie z Prawosławnym Ordynariuszem Wojskowym w Katedrze Prawosławnej.

Kolejny etap obchodów Święta Policji to msza święta, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 9:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie, a odprawiona zostanie w intencji poległych policjantów. Tam również wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczone zostaną medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

O godzinie 11:00 obchody przeniosą się do Sali Balowej Zamku Królewskiego gdzie zostaną wręczone nominacje i odznaczenia (służbowe i państwowe), jak również wysłuchamy okolicznościowych wystąpień.

Około godziny 14:00 dalsza część uroczystości odbywać się będzie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wszystkich przybyłych na uroczystość powita Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, który złoży meldunek Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie. Na Placu Piłsudskiego odbędzie się również promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostaną wręczone wyróżnienia. Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie uroczysta defilada pododdziałów Policji i promowanych zakończy tego dnia obchody policyjnego święta.

Z kolei 24 lipca, o godz. 9:00, w Bazylice Św. Krzyża odbędzie się msza święta, która będzie transmitowana przez Program I Polskiego Radia. Po południu poszczególnym osobom z KGP i KSP wręczone zostaną odznaczenia i akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. Udział w nich weźmie kierownictwo Policji, dyrektorzy, zastępcy dyrektorów biur KGP, szefostwo Komendy Stołecznej Policji i kadra kierownicza.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach.

mw

Powrót na górę strony