Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za przestępstwa wobec zwierząt

Data publikacji 19.07.2016

Policjanci z powiatu świdnickiego, w wyniku podjętych działań, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o znęcanie się nad zwierzętami. Jeden z nich strzelał z wiatrówki do gołębi, drugi natomiast znęcał się nad kotem. Teraz podejrzani odpowiedzą karnie z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

Oba zdarzenia miały miejsce 18 lipca 2016 r. W pierwszym przypadku oficer dyżurny Komisariatu Policji w Strzegomiu otrzymał zgłoszenie o zastrzeleniu gołębia z wiatrówki. Wysłany na miejsce patrol policji potwierdził ten fakt i zatrzymał odpowiedzialnego za to 51-letniego mężczyznę. Jak oświadczył zatrzymany, strzelał z okna swojego mieszkania do ptaków, ponieważ w jego opinii niszczą one elewację budynku. Martwy ptak został zabezpieczony przez lekarza weterynarii.

Drugi przypadek miał miejsce w Świebodzicach. Przechodząca obok przydomowych ogródków działkowych kobieta zauważyła, że sąsiad znęca się nad kotem. Z jej relacji wynikało, że mężczyzna uderzał zwierzę młotkiem oraz rzucał nim o ścianę budynku. Zaalarmowany przez kobietę patrol policji natychmiast przybył na miejsce i zatrzymał oprawcę. Okazał się nim 57-letni mężczyzna, który jak wykazało badanie, miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Ranne zwierzę przeżyło. Przekazano je weterynarzowi celem udzielenia niezbędnej pomocy medycznej.

Obaj zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Teraz odpowiedzą karnie z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Przypomnijmy, że za znęcanie się lub zabicie zwierzęcia grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a w przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, zagrożenie karą pozbawienia wolności wzrasta do lat 3.

Sąd może również nałożyć na sprawcę zakaz posiadania zwierząt na okres do 10 lat oraz orzec nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt w kwocie nawet do 100 tys. złotych.

(KWP Wrocław /dk)

Powrót na górę strony