Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

171 niewybuchów wykopali policjanci w podkarpackich lasach

Data publikacji 21.07.2016

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Rzeszowie oraz komendy powiatowej w Mielcu przeprowadzili działania, w efekcie których wykopali ponad 170 pocisków pochodzących z okresu II wojny światowej. Czynności prowadzone były na terenie powiatu tarnobrzeskiego i mieleckiego.

Ustalenia prowadzone przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Mielcu pozwoliły na zaplanowanie akcji, której celem było odnalezienie i zneutralizowanie niebezpiecznych pozostałości z okresu II wojny światowej. Materiały te stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które w tym rejonie mogą znaleźć się zupełnie przypadkowo. Ich zabezpieczenie jest niezbędne również dlatego, bo pozyskany z niewybuchów materiał mógłby być wykorzystany do nielegalnego konstruowania urządzeń wybuchowych.

Funkcjonariusze wytypowali teren do przeszukania. W poniedziałek przystąpili do działań na terenach kompleksów leśnych powiatu tarnobrzeskiego i mieleckiego. W tych działaniach policjantów wspierali saperzy z Niska i Rzeszowa oraz pracownicy straży leśnej i strażacy ochotnicy. Policjanci w okolicach Mielca i Nowej Dęby odnaleźli i zabezpieczyli 171 uzbrojonych pocisków artyleryjskich, moździerzowych oraz zapalników z okresu II wojny światowej.

Znalezione pociski były uzbrojone, więc w rękach przypadkowych znalazców mogły być niebezpieczne. Znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań i dróg, co również stanowiło potencjalne zagrożenie. Wszystkie niewybuchy zostały zneutralizowane przez żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

  • Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać.
  • Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.
  • Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.
  • O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.
  • Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

(KWP Rzeszów / mm)

Powrót na górę strony