Oszustwa kredytowe – szajka rozbita - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa kredytowe – szajka rozbita

Data publikacji 22.07.2016

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą z KWP w Bydgoszczy rozbili szajkę wyłudzającą kredyty bankowe. Oszustwami trudniły się cztery osoby, w tym pracownica banku. Cała czwórka została zatrzymana i usłyszała zarzuty. Straty wynieść mogą nawet 1 milion złotych.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zajmowali się pozyskiwaniem informacji o osobach mogących mieć związek z tym rodzajem przestępczości. Dzięki jednej z nich we wtorek, 19.07.2016 r., zatrzymano 47-letnią pracowniczkę fili banku w Bydgoszczy oraz trzech mężczyzn, dwóch 49-latków i 23-latka, mieszkańców powiatu inowrocławskiego i włocławskiego.

Jak ustalili policjanci i nadzorujący sprawę prokurator, kobieta zajmowała się przygotowywaniem dokumentacji bankowej i oceną zdolności kredytowej osób przyprowadzanych przez zatrzymanych mężczyzn. Osoby, na które uruchamiano kredyty to tzw. słupy, na które kilka dni przed uruchomieniem kredytu zakładano działalność gospodarczą.

Za każdy udzielony w ten sposób kredyt podejrzana otrzymywała gratyfikację od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a kredytów udzielonych w ten nierzetelny sposób, od kwietnia do czerwca tego roku, może być nawet 20. W tej chwili wiadomo, że straty banku sięgają kwoty ponad 350 tys. złotych, przy czym już wiadomo, że kwota ta ulegnie znacznemu powiększeniu i może wynieść nawet 1 milion złotych.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty oszustwa podczas uzyskiwania kredytu oraz przedłożenia w tym celu nierzetelnych czy wręcz poświadczających nieprawdę dokumentów.

Policjanci i prokurator wnioskowali do sądu o aresztowanie podejrzanych. Prokurator zdecydował także o policyjnym dozorze i poręczeniu majątkowym wobec pracowniczki banku i dwóch zatrzymanych. Czwarty zatrzymany, 49-latek, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone przez policjantów Wydziału dw. z PG KWP w Bydgoszczy nadzoruje Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ. Sprawa, jak zapewniają śledczy, ma charakter rozwojowy. Cały czas trwa gromadzenie materiału dowodowego.

(KWP w Bydgoszczy / mw)
 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja