Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy sprzęt dla wrocławskich policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 22.07.2016

Wrocławscy policjanci ruchu drogowego otrzymali nowy sprzęt, który będzie wykorzystywany w codziennej służbie oraz podczas wzmożonych działań prowadzonych na drogach i stanowić będzie uzupełnienie policyjnego wyposażenia. Nowe dymomierze oraz urządzenia do badania stanu trzeźwości zostały zakupione ze środków Urzędu Miasta Wrocław.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymali nowy sprzęt, który będą wykorzystywać podczas swojej codziennej służby. Nowe wyposażenie w postaci 3 dymomierzy DS2 oraz 15 urządzeń AlcoBlow (alkomat przesiewowy bezustnikowy), zostało zakupione ze środków finansowych Urzędu Miasta Wrocław i przekazane 21 lipca 2016 r. w ręce funkcjonariuszy.

Dymomierz służy do wykonywania testów emisji zadymienia spalin napędzanych silnikiem diesla samochodów osobowych, samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów. Zadymienie spalin mierzy się podczas swobodnego przyspieszania (bez obciążenia od obrotów biegu jałowego do prędkości maksymalnej) z dźwignią zmiany biegów w położeniu neutralnym i z włączonym sprzęgłem.

Dymomierze wykorzystywane są przez ekipę techniki drogowej i ekologii (ETDiE) Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w ramach akcji „Ekologia”. Celem działań jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które nie spełniają norm dotyczących spalin, a co za tym idzie może znacznie poprawić jakość powietrza we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, za przekroczenie norm emisji, grozi mandat w wysokości do 500 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu.

AlcoBlow jest natomiast szybkim i prostym w obsłudze bezkontaktowym (pomiar bez ustnika) wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu. AlcoBlow może działać w 2 trybach: aktywnym - kiedy osoba badana za pomocą wydechu uruchamia układ pobierania powietrza i pasywnym - uruchamiany przyciskiem Passive, kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza. Wtedy urządzenie samodzielnie pobiera powietrze z otoczenia do analizy.

Wrocławska Policja drogowa, oprócz realizacji bieżących zadań, w których wykorzystuje urządzenia do badania stanu trzeźwości, prowadzi też szereg wzmożonych akcji np. „trzeźwość”, „trzeźwy poranek”, „alkohol i narkotyki”, „trzeźwa gmina”. 

(KWP Wrocław / mm)

Powrót na górę strony