Pierwszy dzień Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży 2016. Do Krakowa od kilku dni zjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Już od godzin porannych na płycie Rynku Głównego i głównych arteriach miasta zaczęły tłumnie pojawiać się grupy młodych pielgrzymów z flagami państw z całego świata. W ciągu dnia wielobarwnych, rozśpiewanych korowodów pielgrzymów cały czas przybywało. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów i mieszańców czuwało i czuwa kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy.
Kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy różnych służb pełniło dzisiaj, 26.07.br., służbę na krakowskich ulicach i w obiektach dbając o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Funkcjonariusze policji patrolowali przede wszystkim miejsca newralgiczne: trasy przemieszczania, gromadzenia się pielgrzymów, a także tereny organizowanych uroczystości, imprez oraz miejsc noclegowych. Mundurowi kierowali ruchem drogowym i ze względu na duży napływ pielgrzymów regulowali ruch pieszy. Służby zaangażowane w zabezpieczenie na bieżąco służą pielgrzymom pomocą w dotarciu do miejsc zakwaterowania czy też miejsc celebry. Funkcjonariusze radzą także jak nie paść ofiarą przestępstwa i jak postępować w sytuacji, gdy potrzebna jest pomoc.
Policjanci zabezpieczający Światowe Dni Młodzieży przeprowadzają punktową, selektywną kontrolę bezpieczeństwa, której priorytetowym celem jest wybiórcza kontrola osobista i kontrola zawartości bagażu. Funkcjonariusze skontrolowali dotychczas kilka tysięcy osób, sprawdzili setki podejrzanych bagaży, wylegitymowali kilkaset osób, które poddano sprawdzeniu w zakresie posiadania przedmiotów zabronionych. Po południu w okolicach krakowskich Błoni w trakcie takiej kontroli zatrzymano 36-letniego mężczyznę, w plecaku którego znaleziono trzykilogramowe woreczki z białym proszkiem oraz półkilogramową papierową torebkę z szarobrązową substancją. Mężczyzna został doprowadzony do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Policjanci będą ustalać czy zabezpieczona substancja jest zabroniona prawem.
Dzisiaj, 26.07.br., przez cały dzień Kraków monitorowany był zarówno z lądu jak i z powietrza. Elitarni piloci z poszczególnych służb mundurowych wykonywali loty prewencyjno-monitorujące w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz przekazywaniu bieżących informacji o obszarach ulic, gdzie dochodziło do dużych zatorów spowodowanych ruchem pieszych.
Podkreślić należy, że policjanci pełniący służbę na krakowskich ulicach wykazują się dużym zaangażowaniem nie tylko w wykonywanie swoich obowiązków służbowych, ale także w udzielaniu pomocy podróżnym. Pielgrzymi najczęściej pytają policjantów o drogę do hoteli, krakowskich zabytków, dworców i przystanków komunikacji miejskiej. Policjanci szybko reagują na zgłaszane przez nich problemy, co sprzyja atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, które spływają do krakowskich funkcjonariuszy, dotyczących pozostawionych bez opieki rzeczy osobistych takich jak plecaki, telefony komórkowe, portfele, paczki, apelujemy za pośrednictwem mediów do wszystkich pielgrzymów o zachowanie szczególnej rozwagi i ostrożności - aby nie narażać służb na bezpodstawne interwencje, w sytuacjach gdy ich obecność jest niezbędna w celu udzielania pomocy innym osobom potrzebującym.
Policja ostrzega o zachowaniu ostrożności przy wymianie walut. Należy pamiętać, że najbezpieczniej wymienić gotówkę w renomowanych placówkach bankowych i kantorach. Nie dajmy się oszukać przez przypadkowo spotkane osoby, które na ulicy oferują nam atrakcyjne kursy wymiany pieniędzy. Funkcjonariusze na bieżąco monitorują i reagują na tego typu sygnały – do chwili obecnej nie odnotowano oficjalnego zgłoszenia od osób, które zostały pokrzywdzone przy przeprowadzonej transakcji.
(KWP w Krakowie / mw)