Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pracowity dzień policjantów nad Zalewem Koronowskim

Data publikacji 28.07.2016

Wtorkowa służba policjantów ogniwa wodnego bydgoskiej komendy rozpoczęła się ćwiczeniami służb ratowniczych. Szybko okazało się, że swoje umiejętności przyjdzie policjantom sprawdzić w rzeczywistości. Odnalezienie skradzionej łodzi żaglowej, udzielenie pomocy dziewczynom, które wypadły z kajaka, a kilka godzin później pomoc załodze łodzi żaglowej, którą wywrócił silny podmuch wiatru potwierdziły, że ich profesjonalizm niejednokrotnie ratuje życie i mienie odpoczywających nad wodą.

Policyjna załoga „wodniaków” rozpoczęła wtorkową, 26.07.2016 r., służbę od wspólnych ćwiczeń policjantów z Ochotniczą Strażą Pożarną, ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratowników Gminnego Centrum Ratownictwa Koronowo. Ćwiczenia te przewidywały jak najszybsze dotarcie do poszkodowanych, podjęcie osoby z wody, odnalezienie osoby zagubionej w lesie, która uległa podtruciu w trakcie pożaru lasu.

Bezpośrednio po ćwiczeniach policyjni „wodniacy” wracając do swoich zadań podjęli wspólnie z pracownikami przystani żaglówek „Pasat” interwencję związaną z kradzieżą łodzi żaglowej. Znaleźli ją zacumowaną na terenie wspomnianej przystani.

Po zakończonych czynnościach w trakcie dalszego patrolu łodzią służbową akwenu na wysokości głównej plaży w Pieczyskach zauważyli dwie dziewczyny, które wyskoczyły z kajaku dla zabawy. Niestety skończyło się tym, że dziewczyny nie przewidziały trudności z wejściem z powrotem na kajak. Na szczęście policjanci byli blisko i pomogli kobietom bezpiecznie wsiąść do kajaka. Podczas rozmowy policjanci uświadomili im, jakie niebezpieczeństwo może nieść za sobą nierozważne korzystanie ze sprzętu wodnego.

Niespełna po dwóch godzinach wodniacy otrzymali zgłoszenie o wywróconej przez silny podmuch wiatru łodzi żaglowej. Pilnie popłynęli we wskazane miejsce, gdzie zastali wychłodzoną załogę i przewróconą łódź. Żeglarze próbowali na własną rękę postawić łódź z powrotem na wodę, lecz nie mieli świadomości jak trudne jest to zadanie, a czas spędzony w wodzie może wychłodzić ich organizmy. Policjanci po przybyciu na miejsce w pierwszej kolejności zadbali o żeglarzy umieszczając ich w ogrzanej kabinie łodzi służbowej. Takim sposobem osoby bezpiecznie dotarły do brzegu. Po zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom policjanci zajęli się stawianiem żaglówki i jej zabezpieczeniem.

Bydgoscy policjanci przypominają o rozwadze podczas wypoczynku letniego. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol.

(KWP Bydgoszcz /dk)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja