Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katowice: Zatrzymano mężczyzn rozprowadzających fałszywe banknoty

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się dystrybucją fałszywych pieniędzy.

W miniony piątek do sklepu przy ulicy Beskidzkiej w Szczyrkuwszedł klient, który za kilkanaście złotych zakupił kartę startową do telefonu komórkowego. Rachunek uregulował banknotem 200-tu złotowym. Sprzedawczyni zwróciła klientowi resztę i po chwili zorientowała się, że wręczony jej banknot jest sfałszowany. Wybiegła za klientem, ale ten zdążył w odjechać spod sklepu samochodem marki Peugeot 205. Ekspedientka zapamiętała numery rejestracyjne iprzekazała je oficerowi dyżurnemu komisariatu w Szczyrku.

Dyżurny niezwłocznie powiadomił o zdarzeniu wszystkie podległe mu służby, a także policjantów jednostek ościennych. Zarządzono poszukiwania i blokady dróg wyjazdowych ze Szczyrku. Mimo, że w tej turystycznej miejscowości przebywa aktualnie około kilku tysięcy turystów, funkcjonariusze zbielskiego Oddziału Prewencji już po kilku minutach zlokalizowali pojazd, którym poruszali się sprawcy.

Policjanci wykorzystując dogodną sytuację zablokowali ulicę Lipowską w Buczkowicach. Do zatrzymania sprawców doszło w miejscu, które minimalizowało ich ewentualną ucieczkę, a zarazem nie powodowało zagrożenia dla osób postronnych. W trakcie zatrzymania zachowane zostały wszelkie środki ostrożności, zachodziło bowiem podejrzenie, że sprawcy mogą posiadać broń palną.

Podczas przeszukania 39-letniego Dariusza S. policjanci odnaleźli 10 sztuk falsyfikatów o nominale 200 złotych. W samochodzie, którym poruszali się zatrzymani odnaleziono kilkadziesiąt gram amfetaminy i haszyszu oraz wagę służącą do odmierzania porcji narkotyków. Przy zatrzymanych znaleziono również kwotę ponad 5 tysięcy złotych pochodzących najprawdopodobniej zprzestępczej działalności. Pieniądze te zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien. Ponadto okazało się, że kierujący pojazdem 30-letni Sebastian C. prowadził pojazd bez stosownych uprawnień.

Prowadzący sprawę policjanci Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej ustalili, że przed zatrzymaniem sprawcy zdążyli wprowadzić w obieg falsyfikaty 200-tu złotowe w kilku placówkach handlowych na terenie Szczyrku. Wielogodzinne przesłuchania i intensywne zaangażowanie kilku policjantów realizujących czynności wykrywcze, doprowadziło do precyzyjnego ukształtowania materiału dowodowego.

Aktualnie trwają ustalenia, czy mężczyźni prowadzili podobny proceder w innych obiektach handlowych na terenie śląska. Zatrzymani tłumaczyli, że w posiadanie falsyfikatów weszli na jednym z warszawskich bazarów. Za wprowadzanie w obieg fałszywych pieniędzy - czyn z art. 310§2 kodeksu karnego - zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Wszyscy zatrzymani karani byli w przeszłości za rozboje, kradzieże, włamania, nielegalne przekraczanie granicy, znęcania, a także kierowanie pojazdami wstanie nietrzeźwości. Ich policyjne kartoteki liczą kilkadziesiąt stron wydruków. Sprawcy zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Powrót na górę strony