Rzeszowscy policjanci uderzyli w handlarzy dopalaczami - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rzeszowscy policjanci uderzyli w handlarzy dopalaczami

Data publikacji 29.07.2016

Sześć osób zatrzymanych, zabezpieczone duże ilości substancji psychoaktywnych, w tym ponad 11 kg dopalaczy, zajęte mienie w postaci 125 tys. złotych w gotówce i luksusowego samochodu - to efekt akcji rzeszowskich policjantów skierowanej przeciwko handlarzom dopalaczami. To największa ilość dopalaczy zabezpieczonych w ostatnim czasie na Podkarpaciu. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy umożliwił Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przedstawienie zarzutów m.in. sprowadzenia przez zatrzymanych niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

Nad sprawą od dłuższego czasu pracowali policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy miejskiej. Punktem wyjścia była uzyskana informacja, że 40-letni mieszkaniec gminy Kamień może handlować narkotykami lub dopalaczami. Mężczyzna sprzedawał je w swojej okolicy i w sąsiedniej gminie Jeżowe.

Podjęte działania doprowadziły policjantów do 21-latka z gminy Jeżowe, aktualnie mieszkającego w Stalowej Woli. Od niego 40-latek kupował narkotyki. Dalsze ustalenia wskazywały, że w obrót narkotykami zamieszane są kolejne 4 osoby. Pomiędzy nimi istniała sieć powiązań, których centralną postacią był właśnie 21-latek. To on zaopatrywał pozostałe osoby w środki odurzające, które - jak się okazało na późniejszym etapie postępowania - były dopalaczami. Jednocześnie pozostałe osoby dostarczały mu np. marihuanę. Wszystko wskazywało na to, że z handlu narkotykami i dopalaczami 21-latek i pozostali podejrzewani uczynili sobie stałe źródło utrzymania.

Po kilkudziesięciu dniach żmudnej pracy operacyjnej, kryminalni dysponowali już materiałem umożliwiającym zatrzymanie podejrzewanych osób. W środę, 27.07.br., wczesnym rankiem, jednocześnie w Stalowej Woli, Nisku, Sokołowie Małopolskim i w gminie Jeżowe policjanci weszli do mieszkań podejrzewanych osób, zatrzymując pięcioro z nich. To wspomniani wcześniej 40-latek i 21-latek oraz 28-letni mieszkaniec Sokołowa Małopolskiego, 26-letni mężczyzna i 24-letnia kobieta  mieszkający w Nisku. Szósty podejrzewany o udział w procederze, 22-letni mężczyzna  mieszkający w gminie Jeżowe, w czwartek sam zgłosił się do komendy.

Policjanci przeszukali wszystkie miejsca związane z zatrzymanymi osobami. Podczas przeszukań zabezpieczyli marihuanę, krzewy konopi oraz dopalacze. Tylko u 21-latka zabezpieczyli ponad 10 kg dopalaczy. Ponadto odnaleziono i zabezpieczono 120 tysięcy złotych w gotówce oraz luksusowy samochód o wartości 95 tysięcy złotych. W trakcie przeszukania u 22-latka funkcjonariusze przy pomocy psa wyspecjalizowanego w odnajdywaniu narkotyków, ujawnili 22 gramy marihuany i 7 krzewów konopi. Z kolei w miejscu zameldowania 26-latka policjanci znaleźli blisko 60 gramów dopalaczy, a kolejne niemal 24 gramy dopalaczy zabezpieczyli w mieszkaniu 28-latka. U 40-letniego zatrzymanego znaleziono łącznie 215 gramów dopalaczy. Również zatrzymana przez policjantów kobieta przyznała się do uprawy konopi. 

Dalszym procesowym wyjaśnieniem okoliczności sprawy zajęli się funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, a wsparcia udzieliło im Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie i Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, przygotowując opinię w tej sprawie. Zgromadzony materiał dowodowy został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, która w sprawie wszczęła śledztwo. Prokuratorzy przedstawili podejrzanym zarzuty posiadania i uprawy marihuany.

Po szczegółowej analizie zebranego materiału czterech podejrzanych usłyszało zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. 21-latek, który był głównym podejrzanym, usłyszał zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia, przy czym z przestępstwa uczynił sobie stałe źródło utrzymania. 

Podkreślić należy, że sprzedaż substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, jest w szczególnym zainteresowaniu rzeszowskich funkcjonariuszy. Sukcesem jest nie tylko zatrzymanie osób trudniących się tym procederem, ale przede wszystkim zabezpieczenie dużej ilości tych niebezpiecznych substancji i eliminacji ich z rynku. Istotne jest też pozbawienie podejrzanych korzyści uzyskanych z tego procederu. 

W tym obszarze prowadzone są dalsze działania wspólnie z innymi służbami, np. z Państwową Inspekcją Sanitarną.

(KWP Rzeszów / mm)

Powrót na górę strony
Polska Policja