Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbicie zorganizowanej, zbrojnej grupy przestępczej

Data publikacji 14.03.2006

Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym została rozbita przez lubelskich policjantów. Wśród 132 zarzutów jakie postawiono w tej sprawie znalazło się m.in. zabójstwo, uprowadzenie dla okupu, handel narkotykami oraz wprowadzanie w obieg fałszywych banknotów. W ciągu trwającego blisko 4 lata śledztwa policjanci zatrzymali 36 osób.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Lublinie rozbili zorganizowaną, zbrojną grupę przestępczą. W tej sprawie przedstawionych zostało 132 zarzuty, które dotyczą m.in. zabójstwa, nielegalnego posiadania broni i materiałów wybuchowych, uprowadzenia i porwania dla okupu, handlu narkotykami, czerpania korzyści materialnych z nierządu oraz wprowadzania w obieg fałszywych banknotów. W ciągu trwającego blisko 4 lata śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie policjanci zatrzymali 36 osób.

7 marca 2006 r. doszło do zatrzymania 36 –letniego mieszkaniec Lublina członka zorganizowanej, zbrojnej grupy przestępczej. Piotrowi Ł. przedstawiono zarzuty kradzieży z włamaniem. 36-latek bardzo długo ukrywał się przed Policją. Został zatrzymany w Areszcie Śledczym, gdzie przebywał z wizytą u brata. 8 marca br. Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

W Areszcie Śledczym przebywa przywódca grupy 41-letni Andrzej Z. ps. „Zwierzak” zatrzymany w listopadzie 2002r. Do zatrzymania groźnego przestępcy zaangażowani zostali policjanci z Sekcji Antyterrorystycznej. „Zwierzak” został zatrzymany w swoim mieszkaniu na Węglinie. Policyjne działania przeprowadzone były w sposób bardzo dynamiczny. Groźny przestępca był kompletnie zaskoczony, nie stawiał oporu nie próbował ucieczki. Andrzejowi Z. przedstawiono zarzuty m.in. udziału i przywództwa zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, rozprowadzania fałszywych banknotów, wręczania korzyści majątkowych, posiadania broni palnej i amunicji. „Zwierzak” był „ mózgiem” całej grupy. Planował, przygotowywał i kierował wszystkimi działaniami, całą przestępczą działalnością.

Grupa działała w okresie 1996-99 głównie na terenie naszego województwa, ale także w całym kraju. W grupie istniał ścisły podział ról. Jej członkowie starannie przygotowywali się do każdego przestępstwa. Udziały były dzielone według ról, jakie poszczególne osoby odgrywały w przestępczym procederze. Bandyci byli bezwzględni działali w sposób szczególnie brutalny. Dysponowali własnym składem broni zarówno długiej jak i krótkiej, posiadali także materiały wybuchowe.

W kwietniu 2002 roku decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie powołana została specjalna grupa operacyjno- śledcza, która zajęła się sprawą działalności zorganizowanej, zbrojnej grupy przestępczej. W ciągu trwającego blisko 4 lata śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie policjanci zatrzymali 36 osób. Są to mieszkańcy województwa lubelskiego i mazowieckiego w wieku od 24 do 49 lat. Wśród zatrzymanych osób są również 3 kobiety. Zebrany w sprawie materiał dowodowy opiera się m.in. na zeznaniach świadków koronnych.

Pierwsze zatrzymania osób należących do grupy miały miejsce w październiku 2002r. Wówczas w ręce Policji wpadło 5 osób, w tym 39-letni Wojciech K. – jedna z czołowych postaci w grupie. Na swoim koncie ma m.in. usiłowanie zabójstwa oraz uprowadzenie dwóch mieszkańców Lublina. Do tego zdarzenia doszło pod koniec 1998r. Motywem były przestępcze porachunki. Napastnicy byli bardzo brutalni. Skrępowanych mężczyzn bili kijem bejsbolowym. Rannych porzucili później na jednej z ulic Lublina.

To kilka przykładów obrazujących przestępczą działalność grupy:

- Na przestrzenia 2002-2003r. zatrzymano 11 osób w związku z rozprowadzaniem narkotyków na terenie naszego województwa. Wśród zatrzymanych znalazł się m.in. 34-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego, który w tym nielegalnym procederze pełnił funkcje hurtownika. To właśnie od niego członkowie grupy zaopatrywali się w narkotyki, które później trafiały na lubelski rynek. Rozprowadzali je głównie na ulicach, w pubach, dyskoteka i szkołach. Podczas prowadzonego postępowania ustaliliśmy, że zdołali rozprowadzić przeszło 3 kilogramy amfetaminy oraz inne środki odurzające.

- W lutym 2003r. miały miejsce kolejne zatrzymania, tym razem w Radomiu. Przestępcy wpadli na nowy sposób szybkiego i łatwego zarobku. Wybór padł na komis samochodowy. W bardzo szybkim czasie założono działalność gospodarczą. Właścicielem komisu został tzw. „słup”, którego dane wykorzystywane zostały do legalizacji utworzonej działalności. Pod pretekstem sprzedaży na zamówienie przestępcom udało się zgromadzić 24 luksusowe samochody. W ciągu kilku dni auta zostały sprzedane, a nielegalny interes zamknięty. W tej sprawie zapadły już wyroki. Dwaj z zatrzymanych zostali skazani na 11 lat pozbawienia wolności, 3 z nich otrzymał karę 12 lat pozbawienia wolności.

- W kwietniu 2004r. wpadł kolejny przestępca. Tym razem był to 47-letnie wówczas Krzysztof Ch. ps. „Iwan”. Pod koniec 1997 roku działając na zlecenie przywódcy grupy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wraz ze swoimi kompanami usiłował podpalić dom jednego z mieszkańców Piask. Bandyci zażądali od pokrzywdzonego wydania 10.000 zł.

Udokumentowane procesowo materiały pozwoliły na przedstawienie zarzutów 36 członkom grupy przestępczej. Wobec podejrzanych zastosowano 29 środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań, 4 osoby otrzymały dozory Policji w stosunku do 3 zastosowane zostały poręczenia majątkowe.

Powrót na górę strony