Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant przez telefon uratował dziecko

Data publikacji 03.08.2016

Dyżurny jaworznickiej policji pomógł uratować niemowlę, które przestało oddychać. Zrozpaczona matka, zamiast z pogotowiem, omyłkowo połączyła się z policją, prosząc o pomoc. Policjant instruował przez telefon wystraszoną kobietę aż do chwili, gdy dziecko odzyskało oddech. Wezwana na miejsce przez policjantów karetka pogotowia przewiozła 4-tygodniową dziewczynkę na obserwację do szpitala.

Telefon od zrozpaczonej kobiety odebrał zastępca oficera dyżurnego komendy policji w Jaworznie aspirant sztabowy Mariusz Kolat. Mieszkanka dzielnicy Podwale płacząc tłumaczyła, że 4-tygodniowe dziecko nie oddycha i robi się sine. Policjant przez telefon instruował kobietę, jak udzielić pierwszej pomocy. Jednocześnie skontaktował się z dyspozytorem pogotowia, który natychmiast wysłał na miejsce karetkę. Dzwoniąca kobieta pomyliła numery i zamiast po karetkę, zadzwoniła pod numer 997. Cały czas była przekonana, że rozmawia z dyżurnym pogotowia ratunkowego.

Aspirant polecił matce odwrócić dziecko na brzuch, głową w dół, i delikatnie uderzać między łopatki. Policjant równocześnie ustalał dane potrzebne do wezwania karetki pogotowia. W tym czasie drugi mundurowy powiadomił służby medyczne. Po chwili dziewczynka odzyskała przytomność i zaczęła głośno płakać. Niemowlę z matką trafiło do szpitala, gdzie przebywa na obserwacji.

Kobieta później potwierdziła, że pomyliła się przy wybieraniu numeru telefonu alarmowego, ale teraz nie żałuje, że wybrała numer do policji i trafiła na funckjonariusza, któremu jest bardzo wdzięczna za pomoc. Należy zaznaczyć, że matka również zachowała się bardzo odpowiedzialnie, gdyż nie poddała się panice, tylko stosowała się do podawanych instrukcji. Sam dyżurny skromnie mówi, że swoją pracę stara się wykonywać jak najlepiej i cieszy się, że dziewczynce już nic nie zagraża.

Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale, jak widać, policjanci są przygotowani do udzielania pierwszej pomocy w każdych warunkach. 

(KWP Katowice / mm)

Powrót na górę strony