Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W upały nie zostawiajmy w pojazdach dzieci i zwierząt

Data publikacji 03.08.2016

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia. Łódzcy policjanci ratowali z takich niebezpiecznych sytuacji 30-latka, którego ojciec zostawił w aucie, a także zamkniętego w samochodzie psa.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek, 2 lipca 2016 roku, około godziny 15.00, kiedy dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli został zaalarmowany przez zduńskowolankę, że na parkingu przy ulicy Staffa, w stojącym w nasłonecznionym miejscu samochodzie, zamknięty jest mężczyzna. Na miejsce natychmiast wysłano patrol interwencyjny, gdzie mundurowi potwierdzili zdarzenie. W samochodzie znajdował się spocony i wystraszony pasażer. Nie można było się z nim porozumieć. Funkcjonariusze przystąpili do działania, wezwali na miejsce karetkę pogotowia. Wykorzystując lekko uchyloną szybę w tylnych drzwiach samochodu osunęli szybę w dół, dostając się do klamki od drzwi. Po ich  otworzeniu, wyciągneli 30-latka z samochodu. Lekarz przybyły na miejsce po zbadaniu mężczyzny oświadczył, że pomoc przyszła w porę i nie potrzebuje on hospitalizacji. Po kilku minutach do policjantów przyszedł właściciel pojazdu. Okazał się nim 82-letni mieszkaniec Sieradza. Oświadczył, że zostawił syna w samochodzie, bo miał umówioną wizytę lekarską. Potwierdził, że syn jest chory. Przeprosił za swoje postępowanie. Stróże prawa  pouczyli starszego pana.

Podziękowania należą się zduńskowolance, która w porę powiadomiła dyżurnego o fakcie pozostawienia człowieka w rozgrzanym samochodzie.

Łódzcy policjanci wyjaśniają z kolei okoliczności pozostawienia w samochodzie psa. Do zdarzenia doszło na parkingu przy targowisku Górniak w Łodzi. Sytuację zgłosił zaniepokojony świadek, który twierdził, że w vw golfie od dłuższego czasu zamknięty jest pies. Auto stało w miejscu nasłonecznionym. Patrol na miejscu potwierdził tę informację. Wewnątrz samochodu widać było chowającego się psa, który leżąc na podłodze ciężko oddychał. Nie miał pozostawionej wody. Świadkowie twierdzili, że zwierzę przebywa tam od co najmniej godziny. Podczas interwencji na miejsce nie dotarł właściciel auta. Z uwagi na wysoką temperaturę i zagrożenie dla życia lub zdrowia psa policjanci podjęli decyzję o wybiciu szyby. Ze wsparciem przyjechał animal patrol ze straży miejskiej. Na miejsce dotarł także 78-letni właściciel vw, który przejął opiekę nad psem. Tłumaczył, że poszedł tylko na chwilę po zakupy i pozostawił uchylone okno, które być może zamknęło się po uruchomieniu alarmu. Na miejscu został wstępnie pouczony. Ostateczne decyzje dotyczące właściciela psa, zapadną po przesłuchaniu świadków.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

(KWP Łódź / dk)
 

 

Powrót na górę strony