Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowoczesna technika wspomaga pracę Policji

Data publikacji 04.01.2008

Dzięki nowoczesnym technikom stosowanym przez polską policję, funkcjonariusze rozwiązują sprawy nawet sprzed kilkunastu lat. Jedną z nich rozwikłali funkcjonariusze z Pleszewa. Dzięki AFISowi, czyli bazie w której zawarte są dane o odciskach palców policjanci trafili na ślad sprawców próby kradzieży golfa, która miała miejsce ponad 10 lat temu. Przestępcy nie unikną odpowiedzialności.

We wrześniu 1997 roku z parkingu osiedlowego przy ulicy Mieszka I w Pleszewie, próbowano ukraść nowego golfa. Technicy kryminalistyki, na miejscu bardzo dokładnie i drobiazgowo zabezpieczyli różnego typu ślady pozostawione przez złodziei m.in. odciski palców.

Sprawa od początku wydawała się trudna do wykrycia. I tak też się- niestety- stało. Jeszcze w tym samym roku została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy.

Umorzona, to nie znaczy zapomniana. Dzięki wprowadzeniu w Policji nowoczesnych metod śledczych, technik pozwalających na typowanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich różnego typu śladów ( zapachowych, linii papilarnych, biologicznych) na miejscu przestępstwa, złodzieje którzy próbowali ukraść Golfa w Pleszewie po 10 latach zostali zatrzymani.
Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Pleszewa - 33 letni Mirosław N. i 39 letni Zbyszko B. Obaj bardzo dobrze znani pleszewskim policjantom. Mężczyźni byli wielokrotnie karani za przestępstwa popełnione w okolicach. Starszy z nich ma już na swoim koncie kradzieże i włamania do samochodów.
Powrót na górę strony