Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzenia podatku VAT na obrocie drewnem egzotycznym - grupa rozbita przez CBŚP

Data publikacji 10.08.2016

Policjanci CBŚP z Wrocławia we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się wyłudzeniami VATu na dużą skalę. Przedmiotem fikcyjnego obrotu miało być drewno egzotyczne. Policjanci ustalili, że w przestępczym procederze brało udział 80 podmiotów. Funkcjonariusze zatrzymali 32 osoby, które dopuszczały się tych przestępstw. Już wiadomo, że grupa ma na koncie wyłudzenie 60 milionów nienależnego podatku, jak również pranie pieniędzy.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej ujawnił nieprawidłowości w prowadzeniu działalności gospodarczej jednej ze śląskich firm. Nadużycia polegały na wyłudzaniu nienależnego podatku VAT. Śledztwo zostało przekazane do prowadzenia funkcjonariuszom CBŚP.

Sprawą zajęli się policjanci CBŚP z Wrocławia wspólnie z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej. Funkcjonariusze ustalili, że główne podmioty poszukiwały do współpracy firm, tzw. "słupów", które zdolne byłyby potwierdzać przepływ dokumentów dostawy,  w obrocie m.in. drewnem egzotycznym. Firmy te, często nie mające doświadczenia w handlu drewnem, uczestniczyły w jego obrocie. Dla uwiarygodnienia dostaw jedna z nich miała kupić specjalne maszyny do jego obróbki, jednak niektóre z przedsiębiorstw nie miały nawet możliwości magazynowania "towaru". Funkcjonariusze ustalili, że działalność rozszerzono o kolejne podmioty gospodarcze zlokalizowane na terenie kraju i w UE - w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W sumie ponad 80 różnych firm było zaangażowanych w przestępczy proceder.

Rzekoma spedycja drewna odbywała się przez podmioty ustawione w różnych konfiguracjach, w taki sposób by uwiarygodnić legalność transakcji. Fikcyjnie handlowano m.in. elementami mebli wykonanymi z egzotycznego drewna. Nazwę wymyślono na potrzeby przestępczej działalności, wpisując przy tym wysokie kwoty na fakturach. W ten sposób sfingowano wewnątrzwspólnotowe dostawy, co dawało podstawę do zwrotu podatku VAT. 

Przestępcy prali także pieniądze. Policjanci CBŚP szacują, że w ten sposób zalegalizowano blisko 2 miliony złotych.
Funkcjonariusze ustalili, że właściciel jednej z firm tylko w ciągu kilku miesięcy wypłacając gotówkę w bankomatach, uzyskał ponad 700 tys. złotych.

Do tej pory policjanci CBŚP zatrzymali 32 podejrzane osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy, a także z przestępstw skarbowych.  6 osób zostało tymczasowo aresztowanych, w tym 4 głównych organizatorów karuzeli - Marek C. Robert. R., Łukasz M.  i Piotr H.

Śledztwo trwa i jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(CBŚP / mm)

Powrót na górę strony