Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy kradzieży przewodów energetycznych ujęci

Data publikacji 14.03.2006

W czasie minionego weekendu policjanci z gorzowskiego II Komisariatu Policji w okolicach Deszczna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży przewodów energetycznych. Ujęci mężczyźni dokonali około pięćdziesięciu podobnych przestępstw.

Zatrzymani złomiarze działali od około roku. Wyspecjalizowali się w dokonywaniu kradzieży linii napowietrznych przebiegających przez zalesione tereny. Działali zazwyczaj wieczorami, obserwując wcześniej teren. W miniony piątek (10.03.2006) wybrali się do Białobłocka w gminie Deszczno. Na trop złodziei już wcześniej wpadli policjanci z II KP przy ul. Brackiej. Jak mówi komendant II KP kom. Dariusz Maksymowicz: - Kradzieże na tym terenie były swego rodzaju plagą. Dochodziło do nich w różnych miejscach na obszarze pięciu okalających Gorzów gmin. Dlatego też podjęliśmy zdecydowane działania i dzięki pracy operacyjnej funkcjonariusze ustalili obszar, oraz sposób działania złomiarzy. Na podstawie tej wiedzy urządzono w piątek wieczorem zasadzkę, która przyniosła efekty. Złodzieje zostali ujęci na gorącym uczynku, po dokonaniu kradzieży około 300 m przewodu.

Skradziony metal był już pocięty na odcinki i przygotowany do wywiezienia. Jak się okazało zatrzymani to dwaj mieszkańcy Gorzowa. Starszy w wieku 66 lat i młodszy w wieku 31 lat. Obydwaj w przeszłości byli już karani za kradzieże i włamania. Mężczyźni specjalnie przygotowywali się do dokonywania przestępstw. Mieli nożyce do cięcia metalu, latarki. Wiedząc, co ryzykują starali się szybko odjechać z miejsca, przy którym wcześniej zerwali przewody z pięciu słupów. Nie udało im się to jednak i zostali ujęci przez patrol dzielnicowych.

Znaleziony przy nich "towar" w skupie wart jest około kilkaset złotych. W rzeczywistości jednak straty są o wiele większe. Zazwyczaj na skutek przerwania linii dochodzi również do przerw w dostawie prądu, które odczuwają mieszkańcy nawet kilku okolicznych miejscowości.

Obydwu mężczyznom postawiono zarzuty dokonywania licznych kradzieży, za które grozi im kara do 5 lat więzienia. Ustalani będą również odbiorcy kradzionego metalu, gdyż był on systematycznie sprzedawany paserom i najprawdopodobniej tą drogą trafiał do skupów.

Powrót na górę strony