Konferencja prasowa dotycząca rozbicia międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej przemytników narkotyków
W Komendzie Głównej Policji odbyła się dzisiaj konferencja prasowa dotycząca rozbicia przez CBŚP i policję hiszpańską, przy udziale Europolu, międzynarodowej zorganizowanej grupy trudniącej się przemytem narkotyków na wielką skalę. W konferencji wzięli udział: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, p.o. Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha, Dyrektor Departamentu ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej Mieczysław Śledź, Michael Rauschenbach – dyrektor Europolu do zwalczania przestępczości zorganizowanej. Równocześnie o tej samej godzinie w Maladze, w Hiszpanii odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefostwa Policji w Maladze i p.o. Zastępcy Komendanta CBŚP.
Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z hiszpańską policją rozbiło międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się przemytem i handlem narkotykami. Podczas działań skoordynowanych przez Europol, policjanci zatrzymali 23 osoby, w tym 12 Polaków wywodzących się z rozbitego na początku 20. wieku gangu pruszkowskiego. Grupa zorganizowała swoją działalność na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol, gdzie zostało zatrzymanych najwięcej osób. Poza tym, zatrzymania miały miejsce we Francji i Danii. Policjanci podczas realizacji zabezpieczyli ponad tonę haszyszu i broń. Zabezpieczono również majątki osób zatrzymanych wartości ponad 12 mln złotych.
- Jest to potężne uderzenie w międzynarodową przestępczość narkotykową – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński na konferencji prasowej podczas, której poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji współpracując z hiszpańską Policją rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem i handlem środkami odurzającymi.
- Z dumą i satysfakcją mogę po raz kolejny powiedzieć, że polska Policja walczy z przestępczością w sposób profesjonalny – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. - Polska Policja potrafi skutecznie walczyć z przestępczością pospolitą, tą codzienną, bardzo dokuczliwą dla obywateli. Potrafiła też stanąć na wysokości zadania i zapewnić bezpieczeństwo milionom osób odwiedzających nasz kraj podczas Światowych Dni Młodzieży, a wcześniej uczestnikom szczytu NATO w Warszawie. Zyskała bardzo dobrą opinię i otrzymała wiele pochwał nie tylko w Polsce ale także na arenie międzynarodowej.
Podkreślił, że tym razem funkcjonariusze skierowali swoje działania przeciwko przestępczości zorganizowanej, która jest szczególnie groźna. - Nie byłoby to możliwe bez jeszcze jednego ważnego aspektu. Mianowicie bez współpracy międzynarodowej, którą nasza policja realizuje na co dzień – wyjaśnił wiceminister i podziękował za współpracę obecnemu na konferencji przedstawicielowi Europolu. O kulisach policyjnych działań mówili Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i p.o. komendanta CBŚP insp. Kamil Bracha.
-Ta realizacja to efekt wspólnych, intensywnych działań poprzedzonych wielomiesięczną ciężką pracą polskich policjantów z CBŚP i Biura Kryminalnego KGP, przy wsparciu prokuratorów Prokuratury Krajowej, a także narodowej policji hiszpańskiej i służb Francji i Danii. Komendant Główny Policji zwrócił uwagę i podkreślił jak niezwykle istotna była koordynacja, która odbyła się na poziomie Europolu: – Wszystkie posiadane przez nas informacje i te posiadane przez policję hiszpańską scalał Europol i pozwolił na zbudowanie zespołu, który tę sprawę przygotowywał do końcowej realizacji.
Nadinsp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na trzy kwestie: kompleksowość działań przede wszystkim funkcjonariuszy CBŚP, którzy od dawna zapowiadali, że osoby, które zostały pozbawione wolności wskutek działalności w zorganizowanych grupach przestępczych na przełomie XX i XXI wieku w naszym kraju po opuszczeniu zakładów karnych są stale monitorowane. - Jednym z zatrzymanych jest silnie powiązany ze środowiskiem grupy pruszkowskiej 47-letni Piotr K. – powiedział.
Druga kwestia, na którą szef Policji zwrócił uwagę to fakt, że swobody, które daje nam funkcjonowanie w strefie Schengen i możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy granicami państw stowarzyszonych w Schengen nie stanowi wcale przeszkody dla skutecznego działania polskiej Policji jak i służb w innych krajach, współpracy pod auspicjami Europolu, gdzie tworzone są specjalne grupy i zespoły. Tam odbywa się koordynacja tych wszystkich informacji. - Bardzo czynnie uczestniczymy w strukturach Europolu i są również tego efekty – powiedział komendant. Trzecią kwestią, na którą zwrócił uwagę nadinsp. Jarosław Szymczyk to kompleksowość realizacji samej sprawy. - Myślę, że sprawa ta to ogromy sukces polskiej Policji czego chciałbym serdecznie pogratulować funkcjonariuszom polskim, hiszpańskim, podziękować za współpracę i koordynację Europolowi, a także podziękować serdecznie Prokuraturze Krajowej, która nas wspierała w tych działaniach – powiedział na zakończenie.
P.o. szefa CBŚP insp. Kamil Bracha poinformował, że operacja zmierzająca do rozbicia grupy, która działała głównie w Hiszpanii i w innych krajach europejskich, rozpoczęła się w 2015 r. Do pierwszych zatrzymań doszło w kwietniu 2016 r. na terenie Danii, w maju we Francji oraz w czerwcu na terenie Hiszpanii. Finał miał miejsce w lipcu.
Szef CBŚP poinformował, że kilku spośród zatrzymanych Polaków było w przeszłości karanych m.in. za udział w grupie pruszkowskiej. Jak dodał, osoby, które w przeszłości popadły w konflikt w prawem w Polsce, po odbyciu kary coraz częściej wyjeżdżają za granicę, do krajów Europy Zachodniej, i tam nawiązują kontakty z innymi przestępcami.
- Wspólna akcja, wspólna dobra praca polskiej policji, policji hiszpańskiej przy wsparciu Europolu - za to serdecznie dziękuję. Sprawa nie kończy się, bo będziemy ją dogłębnie badać, sprawdzać i dalej współpracować z Policją hiszpańską w celu zatrzymania reszty osób, które brały udział w tej przestępczej działalności – podkreślił komendant CBŚP.
Obecny na konferencji dyrektor Europolu do zwalczania przestępczości zorganizowanej Michael Rauschenbach złożył podziękowania dla polskiej policji.
- Ten sukces był tylko możliwy ze względu na pełną współpracę z polską policją i bardzo profesjonalną współpracę z hiszpańskimi organami ścigania i Europolu - powiedział. - Organizacje kryminalne tworzą własną pajęczynę na terenie Unii Europejskiej, a my jako organy ścigania UE musimy w taki sam sposób reagować, w taki sam sposób zakładać naszą pajęczynę.
Dyrektor departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej Mieczysław Śledź poinformował, że w ramach śledztwa przeprowadzono szereg przeszukań na terenie całej Polski. -Zabezpieczyliśmy materiał dowodowy, który wskazuje na działanie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym - powiedział.
Jak poinformował, prowadzone przez prokuratorów postępowanie zmierza także do ustalenia źródeł finansowania grupy i "majątku o znacznych rozmiarach". - Będziemy również rozważać konieczność prowadzenia postępowania w kierunku prania brudnych pieniędzy - powiedział prokurator.
O szczegółach tej operacji poinformowano również na specjalnej konferencji prasowej, która równocześnie odbyła się w Maladze, w Hiszpanii. Obok przedstawiciela rządu hiszpańskiego Miguela Brionez Artacho i szefa policji w Maladze Pedro Garijo Torres udział wziął w niej również p.o. zastępcy komendanta CBŚP insp. Paweł Półtorzycki i Naczelnik Wydziału do zwalczania Przestępczości Narkotykowej CBŚP z Warszawy kom. Wojciech Nagórniewicz.
mw, MSWiA/ foto: Marek Krupa KGP, CBŚP
Czytaj również:
Film Konferencja prasowa dotycząca rozbicia międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej przemytników narkotyków
Pobierz plik Konferencja prasowa dotycząca rozbicia międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej przemytników narkotyków (format mp4 - rozmiar 31.38 MB)