Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Za pomocą złośliwego oprogramowania przejmowali pieniądze klientów banków

Data publikacji 17.08.2016

Policjanci stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przy współpracy z kolegami z KRP Warszawa IV oraz funkcjonariuszami z Komendy Głównej zatrzymali dwóch obywateli Łotwy, członków grupy przestępczej zajmującej się okradaniem klientów banków przy pomocy złośliwego oprogramowania. Mężczyźni wpadli w zasadzkę, kiedy w oddziale jednego z banków próbowali wypłacić prawie 100 tysięcy złotych, skradzione wcześniej z rachunku klienta innego banku. Na wniosek Policji i prokuratury sąd zastosował wobec obu zatrzymanych tymczasowy areszt na 3 miesiące.


Działania policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP, kryminalnych z Komendy Rejonowej Warszawa IV i funkcjonariuszy Komendy Głównej zajmujących się walką z cyberprzestępczością ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się okradaniem klientów banków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania.

Obywatele Łotwy wpadli w oddziale jednego z banków, gdzie próbowali wypłacić prawie 100 tysięcy złotych, skradzione z rachunku klienta innego banku, którego komputer został wcześniej zainfekowany i przejęty.

Prowadzący sprawę zabezpieczyli przy zatrzymanych samochód, którym się poruszali i pistolet gazowy.

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza tworzy specjalne programy komputerowe i przy ich pomocy rozsyła e-maile w formie spamu do użytkowników kont e-mailowych. W momencie, kiedy właściciel  e-maila otwiera taką informację i załączniki do niej, przestępcy przejmują kontrolę nad komputerem. Dzięki temu pozyskują loginy i hasła do usług bankowych i poprzez bankowość elektroniczną usiłują wyprowadzić pieniądze na specjalnie utworzone konta tzw. „słupów”.

Zatrzymani obywatele Łotwy w wieku 33 i 34 lat po przedstawieniu zarzutów z art. 299 KK na wniosek Policji i prokuratury zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci planują kolejne zatrzymania osób biorących udział w przestępstwie.

UWAGA!

Policjanci apelują do właścicieli kont e-mailowych, aby pochopnie nie otwierali załączników niewiadomego pochodzenia. W przypadku zauważenia problemów z funkcjonowaniem bankowości elektronicznej (nietypowe komunikaty, okienka podmiany rachunków) proszą o natychmiastowy kontakt z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy. Groźne wiadomości w ostatnim czasie mają postać wezwań do zapłaty, faktur, zaległości w płatnościach.

(KSP / zw)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja