Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustka próbowała wyprowadzić kilkadziesiąt tysięcy złotych z firmy

Data publikacji 19.08.2016

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letnią kobietę, która pokonując systemy zabezpieczające włamała się na serwery płatnicze firmy, w której była zatrudniona i skradła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobieta usłyszała kilkadziesiąt zarzutów oszustwa.

Na ślad oszustki natrafili policjanci z VI Komisariatu Policji. Po szeregu ustaleń - wykorzystaniu zaawansowanej technologii komputerowej oraz analizie bilingów, numerów rachunków bankowych, kont mailowych -  funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą znaleźli dowody wskazujące, że sprawcą włamań i kradzieży gotówki może być jedna z pracownic zatrudnionych w firmie na terenie województwa łódzkiego.  Z zebranych informacji wynikało, że pracownica, która popełniła przestępstwo zatrudniona była w firmie od kliku lat. Kobieta przez ten czas dokładnie poznała specyfikę pracy, systemy internetowe i sposób pracy poszczególnych działów. Oszustka przygotowując przez kilka miesięcy swój przestępczy plan działania zdobyła hasła komputerowe pozostałych pracowników, dzięki którym mogła bez problemu zalogować się na ich konta. Następnie pokonując zabezpieczenia serwerów płatniczych włamała się do systemu informatycznego kadrowo-płacowego firmy, w której pracowała. Wówczas zmieniając konta bankowe poszczególnych pracowników skierowała przelewy pieniężne na swoje, uprzednio założone konta bankowe.

44-latka była odpowiednio przygotowana do popełnienia tego przestępstwa - wcześniej zdążyła założyć kilkanaście internetowych kont bankowych tzw. prepaidowych, które w żaden sposób nie identyfikowały właścicielki. Sposób działania sprawcy wskazywał na stosowanie różnych sztuczek informatycznych, które pozwalały zachować anonimowość w sieci. Gdy udało się jej dokonać jednego przelewu, pozyskaną gotówkę sprytnie ulokowała kupując internetową walutę bitcoin w celu uniemożliwienia wykrycia przepływów środków pieniężnych.

Zachęcona bezkarnością oraz łatwością w zdobyciu znacznej gotówki, zdecydowała się po raz kolejny wdrożyć w życie swój przestępczy plan działania. Na jej nieszczęście – w trakcie realizowania transakcji sprawczyni pomyliła jeden z numerów bankowych. W wyniku pomyłki cała transza pieniędzy została zwrócona do firmy – wtedy pracownicy zaczęli sprawdzać, z czego wyniknęła ta niezgodność. W wyniku kontroli okazało się, że ktoś włamał się na serwery zakładu i podmienił numery kont. Sprawa została zgłoszona na pobliski VI Komisariat Policji w Krakowie, gdzie po intensywnej i wnikliwej analizie policjanci namierzyli i zatrzymali na terenie Łodzi sprawczynię oszustw.

Ustalono, że kobiecie udało się przekierować przelewy pieniężne na własne konta bankowe na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podejrzana usłyszała kilkadziesiąt zarzutów popełnienia oszustwa komputerowego (art.287 kk), oszustwa (art. 286 kk), naruszenia tajemnicy korespondencji (art. 267 kk) oraz kradzieży tożsamości (art.190a par.2 kk) oraz o czyn z art. 49 ust. 1 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (dot. kradzieży danych wszystkich pracowników).

(KWP w Krakowie / pz)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.4 MB)

Powrót na górę strony