Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy patrolują Zalew w Nieliszu

Data publikacji 21.08.2016

Patrol wodny czuwa nad bezpieczeństwem wypoczywających nad największym w regionie sztucznym zbiornikiem w Nieliszu. Mundurowi wykorzystując dwie łodzie motorowe kontrolują zalew i udzielają pomocy potrzebującym.

Sezon wakacyjny zbliża się ku końcowi, ale  policyjni „wodniacy” intensywnie pracują. Od ubiegłego roku policjanci z Posterunku w Nieliszu patrolują nie tyko plażę od strony lądu, ale od połowy czerwca spotkać ich można również na wodzie.

Patrol wodny dysponuje dwiema łodziami motorowymi ( Concept i Quicksilver) przekazanymi przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie. Policyjne służby na wodzie wspomagają działania straży rybackiej oraz WOPR-u. Mundurowi patrolują kąpieliska.

Obecność stróżów prawa ma przede wszystkim zniechęcić amatorów niedozwolonej kąpieli. To właśnie kąpiel w miejscach zakazanych była w tym sezonie najczęściej popełnianym przewinieniem nad nieliskim zalewem. Ponadto policjanci kontrolują jednostki pływające, ich wyposażenie, wymagane uprawnienia i trzeźwość sterników. To, między innymi dzięki pracy mundurowych nad zalewem w Nieliszu, nie odnotowano tego lata przypadków utonięć. Na terenie powiatu zamojskiego w tym roku było jedno takie zdarzenie. Policjanci kontrolują również miejsca wykorzystywane przez wędkarzy i walczą z kłusownikami. Podejmowane działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim korzystającym z nieliskiego akwenu.

Aktualna pogoda sprzyja korzystaniu z dobrodziejstw wody, dlatego policjanci kolejny raz apelują do wszystkich osób wypoczywających o zachowanie ostrożności i rozwagi.

-Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przypominamy o konieczności zachowywania podstawowych zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą:

-Korzystajmy z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

-Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

-Do wody nigdy nie wchodźmy będąc po alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

-Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

-Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka, nie korzystajmy ze sprzętów pływających gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu.

-Szczególną opieką otoczmy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu naszych milusińskich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

(KWP w Lublinie / dm)

więcej filmów do obejrzenia TUTAJ

Film Policyjni wodniacy patrolują Zalew w Nieliszu

Opis filmu: patrol wodny

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policyjni wodniacy patrolują Zalew w Nieliszu (format flv - rozmiar 30.95 MB)

Powrót na górę strony