Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

14 pseudokibiców w rękach Policji

Data publikacji 30.08.2016

W niedzielę (28 sierpnia 2016 r.) na stadionie Ruchu Chorzów rozegrany został mecz piłkarski pomiędzy miejscowym klubem, a Legią Warszawa. Policjanci kilkukrotnie musieli interweniować w stosunku do agresywnych pseudokibiców. 14 najagresywniejszych mężczyzn zostało zatrzymanych i trafiło do policyjnego aresztu.

Pierwsze incydenty zaczęły się już w trakcie przeprowadzania grupy około 700 przyjezdnych kibiców, z dworca kolejowego na stadion. Zwarty kordon sympatyków warszawskiego klubu w asyście policjantów został obrzucony różnymi przedmiotami z okna jednego z budynku przy ul. Wita Stwosza. Kibice zareagowali bardzo nerwowo i zaczęli również rzucać różnymi przedmiotami w okna kamienicy. Stróże prawa musieli interweniować, aby przywrócić porządek. W trakcie tej interwencji agresywni pseudokibice zaatakowali policjantów oddziału prewencji, dopuszczając się ich znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej.

Po zakończeniu działań policyjnych kordon przemieścił się w rejon stadionu. Tu kolejny raz doszło do zachowania niezgodnego z prawem. Kibice odmówili wejścia na wyznaczony sektor. Ponownie policjanci zostali obrzuceni kamieniami i innymi przedmiotami. Funkcjonariusze użyli armatki wodnej. Po kilku sekundach przywrócono spokój, a kibice zajęli swoje miejsca na stadionie. W tym czasie mundurowi zatrzymali i doprowadzili do komisariatu 22-letniego mieszkańca Chorzowa, który sprowokował do agresywnego zachowania kibiców przyjezdnych, rzucając z okna mieszkania różnymi przedmiotami. Zatrzymano również 43-letniego kibica z Warszawy, który podczas interwencji policji znieważył policjantów.

W trakcie trwania meczu ponownie doszło do dwóch incydentów. Jeden z kibiców miejscowej drużyny odpalił racę świetlną, natomiast podczas drugiej połowy 4 kibiców Legii opuściło swoje miejsca i przedostało się do sektora buforowego. Mężczyźni swoim zachowaniem sprowokowali kibiców chorzowskiej drużyny, którzy zaczęli przemieszczać się dużą grupą w kierunku sektora gości, niszcząc bramę i element ogrodzenia sektora buforowego. Pseudokibice dążyli do siłowej konfrontacji między sobą. Policjanci, na prośbę organizatora, rozpoczęli działania zmierzające do przywrócenia porządku oraz uniemożliwili konfrontację kibiców.

Chorzowscy pseudokibice postanowili wtedy wyładować swoją agresję na policjantach, obrzucając ich między innymi kamieniami. Funkcjonariusze użyli miotaczy gazu oraz granatów hukowych, co skutecznie poskromiło agresywne zachowanie i pozwoliło na przywrócenie porządku. W związku z tymi zajściami zatrzymanych zostało 6 najbardziej agresywnych mężczyzn, którzy trafili do policyjnego aresztu. Interwencja stróżów prawa pozwoliła na dokończenie spotkania bez żadnych dodatkowych incydentów.

Bezpośrednio po zakończeniu meczu funkcjonariusze otrzymali informację, że grupa około 150 pseudokibiców chorzowskiego klubu zebrała się w rejonie bocznicy kolejowej, gdzie na powrót gości oczekiwał pociąg specjalny. Policjanci natychmiast pojechali w ten rejon, gdzie stwierdzili, że część z nich dostała się do wnętrza wagonów i wyrzuciła na tory kolejowe elementy bagażu i odzieży należącej do kibiców gości. Osoby te rozpyliły również gaśnice proszkowe wewnątrz kilku wagonów, powodując znaczne straty dla przewoźnika. Błyskawiczna reakcja mundurowych pozwoliła na zatrzymanie na gorącym uczynku przestępstwa czterech mężczyzn w wieku od 17 do 25 lat. Dodatkowo w trakcie zabezpieczenia meczu policjanci zatrzymali 50-letniego mieszkańca Czeladzi, który znieważył mundurowych z chorzowskiego zespołu konnego, jak również wytypowali i zatrzymali 16-letniego mieszkańca Mysłowic, który odpalił materiały pirotechniczne w trakcie trwania meczu. Łącznie zatrzymano 14 pseudokibiców - 13 drużyny miejscowej i 1 drużyny gości.

Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy analizują zarejestrowane przed i w trakcie meczu materiały filmowe. Trwa identyfikacja innych pseudokibiców, którzy dopuścili się złamania prawa podczas niedzielnego meczu. Wszystkie czynności w tej sprawie są prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chorzowie.

(KWP Katowice / zw)

Film 14 pseudokibiców w rękach Policji

Opis filmu: 14 pseudokibiców w rękach Policji

Pobierz plik 14 pseudokibiców w rękach Policji (format mp4 - rozmiar 30.24 MB)

Film 14 pseudokibiców w rękach Policji

Opis filmu: 14 pseudokibiców w rękach Policji

Pobierz plik 14 pseudokibiców w rękach Policji (format mp4 - rozmiar 23.42 MB)

Powrót na górę strony