Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana kolejna "dziupla" samochodowa

Data publikacji 02.09.2016

Niemal w każdym miesiącu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzają na terenie województwa małopolskiego akcje mające na celu zatrzymanie złodziei samochodów i odzyskanie skradzionych pojazdów. Funkcjonariusze od początku tego roku odzyskali mienie warte prawie 2 miliony złotych. 30 sierpnia br. funkcjonariusze ujawnili "dziuplę" samochodową, w której znajdowało się pięć skradzionych pojazdów. Wartość zabezpieczonych samochodów oszacowano na blisko 450 tys.zł. Do sprawy zatrzymano 2 osoby.

30 sierpnia br. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w godzinach wieczornych w miejscowości Sułkowice ujawnili "dziuplę" samochodową. W "dziupli" znajdowało się pięć pojazdów - dwa samochody marki Audi A4 (skradzione w nocy z 29/30 sierpnia br. w Krakowie), Audi Q7 (warte około 200 tys. złotych) oraz dwa samochody marki BMW. Każdy z pojazdów posiadał ślady ingerencji w pola numerowe. Łączna wartość zabezpieczonych pojazdów wynosi około 450 tys. złotych. Na miejscu policjanci zatrzymali 34-letniego mieszkańca Grudziądza oraz 30-letniego mieszkańca Skawiny. Mężczyźni w przeszłości mieli już konflikty z prawem i byli karani za podobne przestępstwa. Obaj usłyszeli zarzuty kradzieży, paserstwa oraz przerabiania oznaczeń numerycznych pojazdów. Wobec zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu tymczasowego.

16 czerwca br. funkcjonariusze z krakowskiej "samochodówki" realizując materiały operacyjne zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzież z włamaniem do koparko-ładowarki marki JCB (wartość maszyny wyceniono na kwotę 250 tys. złotych). Policjanci wkroczyli do akcji, zaraz po tym jak jeden ze sprawców przy pomocy dopasowanego narzędzia dostał się do wnętrza maszyny, a następnie usiłował ją ukraść. Niedoszły złodziej usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem - jest to przestępstwo zagrożone karą do lat 10 pozbawienia wolności. Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego także wobec dwóch wspólników oskarżonego.

Również miesiąc wcześniej policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie opierając się na materiałach operacyjnych, zatrzymali mężczyznę, który wsiadał do samochodu marki Skoda Octavia skradzionego miesiąc wcześniej i wycenionego na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Według informacji, którymi dysponowali operacyjni, mężczyzna wcześniej usiłował wyłudzić od prawowitego właściciela pojazdu 15 tys. złotych za jego zwrot. To nie jedyne zatrzymania w tej sprawie bowiem w ręce policjantów wpadł również inny mężczyzna podejrzany o kradzież skody octavia oraz kobieta podejrzana o posiadanie środków psychotropowych w postaci amfetaminy. W toku dalszych czynności ustalono, że zatrzymani mężczyźni dokonali co najmniej dwóch kradzieży sprzętu komputerowego z firm działających na terenie Krakowa. Zebrany materiał pozwolił przedstawić zatrzymanym łącznie pięć zarzutów m.in. za kradzież i oszustwo. Mężczyźni, jak i kobieta, przyznali się do zarzucanych im czynów i wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze. Wobec zatrzymanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w wysokości 4 tys. złotych.

Policjanci z krakowskiej "samochodówki" przeprowadzają działania nie tylko na terenie Małopolski. W pierwszej połowie roku wykonywali czynności, wspólnie z funkcjonariuszami ze śląskiego garnizonu Policji. W Katowicach przy ulicy Witosa przeprowadzili „zasadzkę”, której celem było odzyskanie dwóch samochodów marki  Audi A6 oraz Hondy Civic skradzionych w nocy z 25/26 marca br. na terenie Krakowa. Do tej sprawy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o kradzież z włamaniem do ww. samochodów. Ponadto w miejscu zamieszkania jednego z mężczyzn funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli przedmioty służące do kradzieży pojazdów, m.in. łamaki, elektroniczne urządzenia do odpalania samochodów różnych marek oraz urządzenia do otwierania samochodów. W trakcie przeszukania zabezpieczono także kilkadziesiąt telefonów komórkowych, karty SIM oraz komputer. Natomiast w garażu podziemnym tego budynku policjanci ujawnili kolejne dwa pojazdy – skradzione na terenie Krakowa audi A5 o wartości 115 tys. złotych oraz pojazd marki Hyundai utracony w wyniku kradzieży na terenie Gdańska, którego wartość oszacowano na kwotę 60 tys. złotych. Wobec zatrzymanych mężczyzn Sąd Rejonowy dla Krakowa zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

(KWP Kraków / zw)

Powrót na górę strony