Oddajesz krew, ratujesz życie
Czwarta w tym roku akcja zbiórki krwi wśród policjantów i pracowników cywilnych mazowieckiej komendy zakończona. Akcję, jak poprzednio, zorganizował Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP Radom. Odbyła się ona w ramach akcji „Życiodajny krwioobieg". W tym roku mundurowi oddali już ponad 50 litrów krwi. Po raz kolejny również przed Komendą Stołeczną Policji stanął krwiobus, w którym można było oddać krew. Policjanci i pracownicy Policji, jak zwykle nie zawiedli, licznie stawili się na miejscu i podzielili się tym, co mają najcenniejszego. Cel, jak zwykle był jeden, czyli ratowanie życia. Oddana dziś krew w większości trafi do trzech potrzebujących osób, w tym do małego dziecka.
Na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha w Radomiu stawili się funkcjonariusze operacyjni, a także mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu oraz liczne grono pracowników cywilnych. Stało się tradycją, że jako pierwsi krew oddają Rafał Kruk – szef mazowieckich związkowców oraz jego zastępca, Robert Król, a także Rafał Jeżak oraz Aleksandra Calik z Zespołu Prasowego KWP zs. w Radomiu. Dzisiaj przed komendą udało się zabrać 9,5 litra krwi. Dalsza część akcji została przeniesiona na Plac Jagielloński, gdzie potrwa do godz.17.
Policjanci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by krwi nigdy nie brakowało, nieraz bowiem są świadkami tragicznych wypadków, z których do szpitala przewożono rannych wprost na stół operacyjny. Praca w Policji to służba dla społeczeństwa, dlatego też tak licznie odpowiedzieli na apel radomskiego centrum krwiodawstwa, bo jedynym źródłem krwi są ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.
Oddana dzisiaj, przez policjantów i pracowników cywilnych krew, trafi do Mateusza Iwańczyka, piłkarza grupy młodzieżowej AS Radomiak, który jest chory na ostrą białaczkę limfoblastyczną i potrzebuje krwi, jak i płytek krwi.
Dzisiejszy dzień był także szczególny dla Jacka Karasiewicza, lekarza z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. Konrada Vietha, który pomaga w organizacji zbiórek krwi. Został on przez mazowieckich związkowców uhonorowany medalem z okazji 25-lecia NSZZ Policjantów.
Już o 8:30 przed budynkiem Komendy Stołecznej Policji zgromadziło się wiele osób, które przyszły oddać krew. Po krótkim lekarskim wywiadzie i wypełnieniu ankiety okazywało się, kto może ją oddać, a kto nie. Niestety przez różne sytuacje zdrowotne kandydat na dawcę może zostać zdyskwalifikowany na stałe lub na określony czas, który jest uzależniony od przyczyny takiej dyskwalifikacji. Przypomnijmy, że dawcą krwi może zostać zdrowa osoba, mieszcząca się w określonej grupie wiekowej i wagowej, między 18 a 65 rokiem życia, ważąca nie mniej niż 50 kg.
Łącznie zgłosiło się 54 chętnych. Po weryfikacji zakwalifikowano ostatecznie 47 osób, które oddały ponad 21 litrów krwi. Wśród tych osób był również naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KSP mł. insp. Piotr Kondrakiewicz, honorowy dawca krwi z 30 oddanymi litrami na koncie.
Każdy z oddających krew otrzymał małą paczuszkę ze słodkościami. Już teraz wszystkich, którzy mogą, zachęcamy do przyłączania się do takich akcji, bo nigdy nie wiadomo, kiedy my sami lub ktoś z naszych bliskich będzie potrzebował tego życiodajnego daru.
(KWP w Radomiu / KSP / pz / mw)