Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Srebrne radiowozy na dolnośląskich i mazurskich drogach

Data publikacji 07.01.2008

55 nowych radiowozów trafi dziś do policjantów z warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Srebrne kia, renault megan, ople, fordy, fiaty i nissany pathfinder wyjadą na drogi już w połowie stycznia. Auta będą uroczyście przekazywane w Olsztynie i we Wrocławiu. Samochody były kupowane ze środków budżetowych Policji przy wsparciu lokalnych samorządów.

Warmińsko-mazurska policja otrzymała 30 nowych samochodów. Są to pojazdy zarówno osobowe, jaki i furgony. W dziesięciu z nich (renault megane sport 2,0, 225 KM) zamontowane będą wideorejestratory. Będą one mogły rejestrować prędkość aut jadących przed, jak i za nieoznakowanym radiowozem. To skuteczne narzędzie w walce z drogowymi piratami trafi do policjantów z Olsztyna, Elbląga, Ostródy, Szczytna, Nidzicy, Ełku, Iławy i Kętrzyna. Oprócz samochodów osobowych, policjanci z olsztyńskiego Oddziału Prewencji Policji i z regionu otrzymają 18 aut terenowych. Dodatkowo Wydział Konwojowy KWP w Olsztynie wzbogacił się o dwie nowoczesne więźniarki.

Obecnie trwają prace związane z ich oznakowaniem, wyposażeniem. Już od połowy stycznia pojazdy te sukcesywnie będą wyjeżdżać na nasze drogi. Radiowozy warte prawie 5 mln złotych zostały zakupione ze środków budżetowych policji. Oprócz nowych aut, policjanci z regionu otrzymali CB-radia, laptopy i nawigację GPS.


Tymczasem nowe radiowozy trafiły dziś do dolnośląskiej policji. We Wrocławiu jeździć będzie 10 nowych radiowozów, wśród których pojawi się już niedługo na ulicach miasta nowy opel vectra. Auto to trafi do sekcji ruchu drogowego, a jego główne parametry techniczne to: silnik 2,8 l, moc 250 KM, prędkość 255 km/h, możliwość rozpędzenia się do 100 km/h -- w 7,3 s.
Dolnośląscy policjanci otrzymali 25 samochodów: osobowych, terenowych i busów. Są to zarówno auta przeznaczone dla służb umundurowanych, jak i operacyjnych, które będą wykorzystywane do różnych działań i w różnych warunkach terenowych. Samochody, które są przekazane policji były sfinansowane z jej budżetu i budżetu samorządów. Znaczny udział finansowy, w tym przedsięwzięciu ma Urząd Miejski Wrocławia.

Nowe radiowozy są inaczej oznakowane. Już nie będą to auta w kolorze niebieskim, tylko srebrnym. Ponadto nowe radiowozy będą oznakowane pasem folii barwy niebieskiej, odblaskowej, z dodatkowymi prostokątnymi elementami białej folii odblaskowej, umieszczonymi na górnej i dolnej krawędzi pasa. Odblaskowy napis POLICJA barwy białej będzie widniał po obu stronach pojazdu na niebieskim pasie wyróżniającym, a także na pokrywie silnika. Wprowadzenie folii odblaskowej spowoduje, że radiowozy będą lepiej widoczne, zwłaszcza nocą.

Powrót na górę strony