Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyła kampania mazowieckiej drogówki "Kierowco! Nie polujemy na zebrach!!!

Data publikacji 05.09.2016

Od 1 stycznia do 30 sierpnia tego roku na Mazowszu doszło do 171 potrąceń pieszych, które miały miejsce na przejściach dla pieszych. Zginęło w nich 14 osób. Aby przeciwdziałać takim tragediom, by podnieść świadomość kierujących i pieszych mazowiecka drogówka rozpoczęła kampanię - Kierowco! Nie polujemy na zebrach!!! Akcja wystartowała 4 września, opracowana i przygotowana została przez Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu. Miejscem inauguracji akcji był Płocki Ogród Zoologiczny – wybieg ZEBR.

Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny. Jednak znaczna część uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie. Aby walczyć z tym zjawiskiem mazowiecka drogówka przygotowała kampanię profilaktyczną - Kierowco! Nie polujemy na zebrach!!!

Mimo, że dotyka jednego z najpoważniejszych problemów, kampania jest realizowana w sposób niestandardowy i „z przymrużeniem oka”. Główna jej postać to ZEBRA, w języku potocznym będąca synonimem przejścia dla pieszych i właśnie ona jako symbol zostanie wykorzystana w przekazie policjantów. Będzie widoczna na naklejkach i zawieszkach przekazywanych kierującym. Maskotka ZEBRA, będzie też uczestniczyć we wszystkich zewnętrznych przedsięwzięciach związanych z kampanią. Na ulicach Płocka będzie można spotkać podczas trwania akcji autobusy miejskie, oklejone symbolami policyjnej kampanii.

Kampania na rzecz poprawy zachowań kierujących pojazdami w rejonach przejść dla pieszych jest realizowana w ramach projektu: B&N, czyli B - jak bezpieczny, N - jak niechroniony.

Adresatami kampanii są wszyscy kierujący pojazdami mechanicznymi każdej kategorii, w wieku powyżej 16 lat. Swoim zasięgiem akcja obejmuje obszar działania mazowieckiego garnizonu Policji:  28 powiatów, ponad 2,3 mln mieszkańców, blisko 27 tys. km dróg. W działania zaangażowało się 58 szkół podstawowych z całego Mazowsza.

Akcję przygotowali funkcjonariusze mazowieckiej drogówki, których wspierali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku oraz Dyrekcja Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Patronatem medialnym objęła działania radomska TV Zebrra.

(KWP w Radomiu / pz)

Powrót na górę strony