Europejska Konwencja Szefów Policji
Komendant Główny Policji, nadinsp. Jarosław Szymczyk w dniach 14 i 15 września br. uczestniczył w Europejskiej Konwencji Szefów Policji w siedzibie głównej Europolu w Hadze.
Szef polskiej Policji wystąpił w panelu dyskusyjnym na temat wyzwań, jakie stoją przed organami ścigania w dobie transformacji cyfrowej i nowych technologii informatycznych. Komendant Główny Policji omówił główne zagrożenia, związane z rozwojem nowych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych: oszustwa internetowe, handel narkotykami i bronią oraz kontakty grup terrorystycznych w sieci Internet, fałszywe alarmy bombowe, które prowadzą do paraliżu urzędów państwowych, szpitali, itp.
Nadinsp. Jarosław Szymczyk podreślił, że zapobieganie i walka z cyberprzestępczością to jeden z priorytetów działań policyjnych w Polsce. Przypomniał, że w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji funkcjonują kilkunastosobowe grupy do walki z tego rodzaju przestępczością, a w Komendzie Głównej Policji w Warszawie w końcowej fazie tworzenia jest Biuro do Walki z Cyberprzestępczością.
Działania polskiej Policji wpisują się w Europejską Strategię Bezpieczeństwa Cybernetycznego, zgodnie z którą wszystkie państwa członkowskie UE powinny powołać do życia skuteczne, krajowe jednostki do ścigania cyberprzestępczości. Jak podkreślił Komendant Główny Policji, ostatnia misja ewaluacyjna UE w zakresie wdrażania zaleceń co do walki z cyberprzestępczością bardzo wysoko oceniła osiągnięcia polskiej Policji w tej dziedzinie.
Zdaniem Pana Generała zapobieganie i walka z cyberprzestępczością powinny opierać się:
- po pierwsze – na ludziach z wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem w pracy operacyjnej, aby docierać np. do hermetycznych środowisk hakerskich;
- po drugie – na odpowiednich narzędziach technicznych i prawnych (np. ustawa antyterrorystyczna w Polsce, która pozwala m.in. na blokowanie stron internetowych z niebezpiecznymi lub fałszywymi informacjami);
- po trzecie – na współpracy międzynarodowej, a w szczególności na sprawnej i szybkiej wymianie informacji.
Ponadto szef polskiej Policji spotkał się z Dyrektorem Europolu, panem Rob’em Wainwright. Polska delegacja uczestniczyła również w kilku spotkaniach dwustronnych z przedstawicielami Policji oraz innych organów ścigania z Norwegii, Węgier, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii.
Spotkanie Komendanta Głównego Policji z panią Lynne Owens, Dyrektorem Generalnym Brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) dotyczyło wzmocnienia współpracy dwustronnej, zakresu odpowiedzialności NCA,
a w szczególności spraw bieżących, związanych z bezpieczeństwem polskich obywateli w Wielkiej Brytanii. Strona Polska zwróciła się z prośbą o zainteresowanie tej agencji zagrożeniami dla naszych obywateli - poza działaniami Policji w poszczególnych hrabstwach. Wyrażono oczekiwanie realizacji skutecznych przedsięwzięć, które będą służyć bezpieczeństwu Polaków. Strona brytyjska ze zrozumieniem odniosła się do polskiej inicjatywy. Planowane są dalsze ustalenia bilateralne.
Komendant Główny Policji brał również udział w krótkiej konferencji prasowej.
Blisko trzystu szefów policji i wyższych rangą przedstawicieli innych organów ścigania oraz ekspertów akademickich ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i innych państw spotkało w siedzibie głównej Europolu w Hadze podczas kolejnej, szóstej edycji Europejskiej Konwencji Szefów Policji.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Interpolu oraz najważniejszych instytucji Unii Europejskiej takich, jak Parlament Europejski.
Komendantowi Głównemu Policji towarzyszyli insp. Rafał Batkowski, Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP i podinsp. Paulina Filipowiak, kierownik sekcji ds. Europolu z ww. biura.
(BMWP KGP / mw)