Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

4 złote pagony asp. szt. Marka Praska

Asp. szt. Marek Prasek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach już od kilkunastu dni może nosić cztery złote pagony. Jest to efekt jego ciężkiej pracy, której rezultatem było zdanie egzaminu na 4 dan w Karate Kyokushin. To najprawdopodobniej jedyny policjant w kraju z tak wysokim stopniem.

Żeby opisać jak wiele sił i pracy funkcjonariusz włożył w ten sukces należy zacząć praktycznie od jego dzieciństwa. Jak się od niego dowiadujemy, to właśnie w wieku 16 lat bardzo poważnie zaczął podchodzić do swoich treningów, bo sport już wcześniej nie był mu obcy. Próbował różnych zajęć, które pozwalały mu na ćwiczenia, ruch i współzawodnictwo. Jednak bardzo szybko przekonał się, że to Karate jest jego pasją. To również od Karate zaczęła się jego praca.

Dzisiaj asp. szt. Marek Prasek w rozmowie z nami wspomniał z uśmiechem jak koledzy policjanci, dla których prowadził zajęcia z Karate namówili go do wstąpienia do służby. Dzięki tej decyzji w tej formacji jest już 22 lata. Pierwsze dwa upłynęły mu na pracy w pionie kryminalnym, natomiast wszystkie kolejne to służba, która nieprzerwanie wymaga niebywałej sprawności fizycznej oraz różnych umiejętności. Policjant szkoli bowiem innych z zakresu technik i taktyk interwencji.

Nie sposób wymienić wszystkie sukcesy jakie dotychczas osiągnął. To nie tylko zdobywane sumiennie i konsekwentnie kolejne stopnie, ale i szereg zwycięstw. To dziewięciokrotny Mistrz Polski MSWiA. Drugie miejsce w tych mistrzostwach zajął dwa razy, a trzecie tylko jeden raz. Ponadto zdobył m.in. Puchar Ogólnopolski na Podlasiu, Mistrza Polski Centralnej w Lublinie, Mistrzostwa Polski w Bytomiu. Wygrał Turnieje Ogólnopolskie dwa razy w Kielcach i jeden w Lublińcu.

Uzyskanie 4 dana to jak przyznał, zwieńczenie jego całej sportowej kariery. Przygotowania do egzaminu, to sumienne treningi rozpoczęte już półtora roku wcześniej. Sam egzamin, który odbył się pod koniec sierpnia obejmował kilka etapów i był bardzo trudny. Sprawdzał zarówno umiejętności techniczne, jak i wytrzymałość. Policjant, aby go zdać musiał też walczyć non stop ze zmieniającymi się przeciwnikami. Wśród nich był m.in. zawodnik posiadający 6 dan, co pokazuje jak wymagające musiały być to walki. Do egzaminu przystąpiło 9 osób, asp. szt. Marek Prasek całość przeszedł pomyślnie razem z pięcioma innymi.

Ten wynik zasługuje na uznanie, a sam funkcjonariusz mówi, że jest to dla niego powód do ogromnej satysfakcji. Takie wyszkolenie policjanta, to także korzyść dla innych, ponieważ na co dzień z chęcią służy on swoją wiedzą i doświadczeniem w miejscu swojej pracy, czyli hali sportowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych, ponieważ wiemy że nie ma zamiaru spocząć na laurach i planuje zdobycie kolejnego dana.

(KWP w Kielcach / ms)

Powrót na górę strony