Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne zabezpieczenie XVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Data publikacji 13.01.2008

Już po raz 16 polska Policja czuwać będzie nad prawidłowym, spokojnym przebiegiem XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez kilkuset żandarmów wojskowych w miastach, miasteczkach i miejscowościach całej Polski – miejscach, w których odbywać będą się zbiórki pieniędzy, czuwać będzie nad bezpieczeństwem bawiących się na finałowych imprezach, bezpieczeństwem kwestujących.

Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, nadzorem objęte będą także placówki bankowe, odbierające pieniądze z kwest.

Zaangażowanie policyjne nie ograniczy się jednak tylko do roli stróżów porządku i bezpieczeństwa XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policjanci to również kwestujący na rzecz Orkiestry, to organizatorzy stoisk, aukcji i wielu innych atrakcji dla tych wszystkich, którzy wspierają tę cenną inicjatywę niesienia pomocy innym.

W zbiórkę pieniędzy zaangażowanych jest wiele osób dobrej woli, także tych najmłodszych. Do wszystkich, a w szczególności do nich apelujemy, aby zachowywały się rozważnie. W szczególności należy: 

  • unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
  • nie chodzić samotnie; najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
  • w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
  • jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;
  • w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać Policję.

Zaangażowanie Policji w bezpieczeństwo kolejnych finałów WOŚP, przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa pozwoliło na zredukowanie incydentów stanowiących naruszenie prawa wobec osób prowadzących zbiórki. W 2006 roku było ich 130, w 2007 – 37.

Policjanci nie tylko zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom finału, ale również angażują się w zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci - przede wszystkim przekazując policyjne gadżety na aukcje i licytacje.

Na aukcyjnym portalu internetowym Allegro.pl można wylicytować pamiątkową, ręcznie wykonaną odznakę policyjną z dedykacją Komendanta Głównego Policji. Unikatowa tabliczka może być nie lada gratką dla wszystkich tych, którzy chcą mieć coś oryginalnego w domu lub w pracy, zaś udział w licytacji – okazją, żeby pomóc innym. W tyk roku, w czasie XVI finału WOŚP zbierane są pieniądze dla dzieci z chorobami laryngologicznymi. Serdecznie zapraszamy do udziału w licytacji!

Aukcja dostępna pod adresem: http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=165565


Działania prowadzone w poszczególnych województwach:

LUBUSKIE:

W niedzielę na ulicach naszych miast po raz kolejny pojawią się wolontariusze, kwestujący na rzecz chorych dzieci. O ich bezpieczeństwo lubuscy policjanci zadbają w dwojaki sposób.

Od kilku dni policjanci spotykają się z wolontariuszami, przekazując im podstawowe zasady bezpieczeństwa. Takie szkolenia odbywały się wczoraj (10.01) w Żaganiu, dziś (11.01) w Zielonej Górze, w sobotę (12.01) w Żarach. W Gorzowie Wlkp. przeszkolenie odbędzie się w sztabach WOŚP tuż przed rozpoczęciem kwestowania.


Zależy nam, aby akcja przebiegała spokojnie, i aby kwestujący mieli zapewnione bezpieczeństwo. W niedzielę policjanci, zarówno umundurowani, jak i "w cywilu", będą patrolować ulice naszych miast, okolice sztabów, centrów handlowych, w których będą się odbywały imprezy towarzyszące. Każdy z wolontariuszy po zapełnieniu "świątecznej" puszki będzie mógł ją bezpiecznie dostarczyć do sztabu WOŚP w obecności policji. Możliwe będzie nawet przewiezienie zebranych pieniędzy radiowozem policyjnym, gdy wolontariusz bezpośrednio zgłosi się do policyjnego patrolu.

Cieszymy się, że zapewniając bezpieczeństwo przebiegu Orkiestry Świątecznej Pomocy będziemy wspierani przez wojskowych. W powiecie gorzowskim będą to żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, dzięki współpracy Komendanta Miejskiego z dowódcą brygady. W Zielonej Górze policję wspierać będzie Żandarmeria Wojskowa oraz Straż Graniczna.

W Gorzowie Wielkopolskim połączone siły Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. pojawią się na parterze C.H. "Panorama". Na naszym stoisku będzie można zrobić sobie zdjęcie na najnowszym policyjnym motocyklu i w radiowozie (zdjęcia będziemy drukować!!!), a także odcisnąć sobie swojego palca na specjalnym, okolicznościowym blankiecie.

Przyszłych i aktualnych kierowców zapraszamy na wyjątkowy tor na którym po założeniu tzw. "alko gogli", będzie można się przekonać jak NIEBEZPIECZNIE jest się poruszać po spożyciu alkoholu. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w mini konkursie wiedzy o bezpieczeństwie, gdzie będzie można wygrać między innymi maskotkę Lupo. Ponadto dla zainteresowanych będziemy mieli ulotki prewencyjne z informacjami dot. ochrony mienia i bezpiecznych zachowań.

Policjanci pojawią się również na głównej scenie, gdzie podczas koncertów zlicytujemy niesamowite przedmioty. Po pierwsze: dwa płótna graffiti (pt. "Wesoły Słoń" i "Zakochane koty") wykonane przez uczestników ostatniego Przystanku Woodstock w Kostrzynie n/O; po drugie cztery maskotki tygryska LUPO; po trzecie dwie koszulki z Przystanku Woodstock, a na deser ogromne serce pełne kwiatów!

ŚWIĘTOKRZYSKIE:

W tym roku świętokrzyscy policjanci bardzo aktywnie włączą się do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Już od połowy grudnia w całym województwie są prowadzone specjalne spotkania – szkolenia, w których uczestniczą organizatorzy lokalnych imprez i wolontariusze. Policjanci informują na nich, w jaki sposób zachować się w sytuacjach ewentualnego zagrożenia. Na prośbę organizatorów sprawdzają również listy osób, które chcą zbierać pieniądze 13 stycznia, pod kątem ewentualnych konfliktów z prawem.

W dniu imprezy, jak co roku na ulicach miast w całym województwie świętokrzyskim, będą prowadzone wzmożone działania prewencyjne. Ich głównym celem będzie zapewnienie wszystkim uczestnikom imprezy bezpieczeństwa. Policjanci będą również czuwali nad tym, aby z puszek wolontariuszy nie ubyły żadne pieniądze, a wręcz przeciwnie – w jednej z komend powiatowych zorganizowane zostaną tzw. "Dni Otwarte". Oprócz prezentacji sprzętu policyjnego wszyscy odwiedzający w tym dniu budynek komendy będą mogli zobaczyć z bliska jak na co dzień pracują policjanci. Oddelegowany wolontariusz WOŚP będzie zbierał pieniądze, które wieczorem zostaną przekazane do sztabu WOŚP.

Również w Kielcach wszyscy chętni będą mogli przyjrzeć się pracy policjantów. Kieleccy funkcjonariusze będą pokazywać w jaki sposób zabezpiecza się ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia. Osoby, które wezmą udział w WOŚP, z bliska będą mogły zajrzeć do radiowozów Referatu Interwencyjnego i Sekcji Ruchu Drogowego. Nie zabraknie także pokazów treserskich psów policyjnych.

Pod jedną ze scen w Kielcach wszyscy chętni będą mogli sobie zrobić zdjęcie z prawie dwumetrowym koziołkiem – maskotką świętokrzyskich policjantów. Ci, którzy będą chcieli zabrać takiego koziołka do domu, będą mogli go wylicytować na prowadzonych przez organizatorów aukcjach.

Jednym z głównych celów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest między innymi szeroko pojęta edukacja zarówno w zakresie zachowania zasad bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy. Od dawna wiadomo, że najłatwiej uczy się innych za pomocą zabawy. Dlatego też policjanci w czasie prowadzonych 13 stycznia imprez wszystkich chętnych będą przepytywać ze znajomości przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa osobistego. W nagrodę za dobrą odpowiedź uczestnicy konkursów nagrodzeni zostaną drobnymi upominkami. Policjanci wspólnie z pracownikami z kieleckiego oddziału PCK, w specjalnie ustawionym namiocie, będą udzielać wskazówek dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy.

PODKARPACKIE:

Podkarpacka Policja zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - dosłownie. Wystąpimy w rzeszowskim finale, serdecznie zapraszamy - będzie wystawa sprzętu, będzie policyjny pies, będą niespodzianki.

Rzeszów: O 10.30 ustawimy w Rynku policyjny radiowóz, motocykle i parasol, pod którym policjanci opowiedzą o swej pracy, doradzą, jak zostać policjantem, przekażą porady, jak żyć bezpiecznie.
O 11.30 policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie pokażą, jak pracuje robot pirotechniczny. Kwadrans później swe umiejętności zaprezentuje policyjny pies.
Policjanci ruchu drogowego przygotowali pokaz kierowania ruchem na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Słowackiego. Po rzeszowskim Rynku spacerował będzie Miś-Policjant, maskotka podkarpackiej Policji. Ma mieć upominki dla najmłodszych.
Inne miasta: Na budynku Komendy Miejskiej Policji w Krośnie rozbłyśnie w niedzielny wieczór "Policyjne Serce". W Ustrzykach Dolnych policjanci wezmą udział w pokazie ratownictwa drogowego. W Stalowej Woli będzie można wylicytować dwie maskotki - policyjne Wiewóry, przekazane na aukcję.

WIELKOPOLSKIE:

Podobnie do lat poprzednich Wielkopolska Policja będzie i w tym roku aktywnie uczestniczyć w zbiórce pieniędzy. Tematem przewodnim będzie, tak jak rok temu: “Ratowanie zdrowia i życia dzieci oraz nauka pierwszej pomocy przedmedycznej”. W imprezie uczestniczyć będą również takie służby jak: Straż Pożarna, Straż Miejska, Służba Celna oraz Wojsko Polskie. Na miejsce "miasteczka mundurowego" wzorem lat ubiegłych wyznaczony został pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Miasteczko mundurowe" funkcjonować ma w godzinach od 10.00 do 16.00.

Tradycją stało się, iż Wielkopolska Policja włącza się aktywnie w akcję WOŚP. Będzie można spotkać się z Pyrkiem I policyjnymi psami do ratownictwa wodnego z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Jak co roku robot pirotechniczny będzie zbierał datki. Wielkopolscy policjanci przygotowali dla Was wiele ciekawych atrakcji. Przekazali też przedmioty na aukcję min. replikę dubeltówki, maskotki, kubki i smycze policyje.

ŁÓDZKIE:

Jak co roku policjanci z łódzkiego garnizonu aktywnie włączają się w WOŚP. 13 stycznia na rynku Manufaktury w Łodzi w czasie XVI Finału WOŚP w godzinach od 13 do 15 stróże prawa zaprezentują szereg policyjnych atrakcji. Zostaną zorganizowane konkursy z nagrodami dla najmłodszych promujące bezpieczeństwo w domu, szkole i na drodze. Łodzianie będą mogli zapoznać się z dorobkiem Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i przyjrzeć się pokazowi tresury psów służbowych. Chętni do rozpoczęcia "przygody z niebieskim mundurem" uzyskają komplet niezbędnych informacji o zasadach naboru do służby w Policji w roku 2008. Dodatkową atrakcją – w szczególności dla milusińskich będzie możliwość spotkania policyjnych maskotek - Komisarza Błyska i Kota Prewencjusza. Równolegle stróże prawa będą dbać o bezpieczeństwo osób kwestujących na rzecz WOŚP i bawiących się na imprezach zorganizowanych w całym województwie.

ZACHODNIOPOMORSKIE: 

Policja zachodniopomorska jak co roku wspiera XVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policjanci i policjantki będą aktywnie uczestniczyć podczas imprez organizowanych na terenie naszego województwa. Stróże prawa jak zwykle będą dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz pozostałych uczestników. Swoją obecność zachodniopomorska Policja zaznaczy wystawiając różne policyjne gadżety na aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Będziemy obecni między innymi na Jasnych Błoniach i w największym Centrum Handlowym w Szczecinie. Wśród licznych gadżetów jakie przekazaliśmy na licytację znalazły się m.in. pagony inspektora Policji przekazane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Tadeusza Pawlaczyka oraz kalendarz Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie prezentujący Policje z całego świata. 

DOLNOŚLĄSKIE:

13 stycznia 2008 roku kolejny raz wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przystąpią do zbiórki datków w województwie dolnośląskim. I tym razem, jak co roku, nad ich bezpieczeństwem i wszystkich, którzy przyjdą "zagrać" z orkiestrą, czuwać będą policjanci z dolnośląskiego garnizonu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo kwestujących podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej, policjanci z komend miejskich i powiatowych garnizonu dolnośląskiej policji przeprowadzili spotkania z szefami sztabów WOŚP i wolontariuszami wskazując, na jakie zagrożenia mogą być narażeni i czego powinni unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze.

W komendach miejskich i powiatowych powołane zostały specjalne policyjne sztaby, które będą na bieżąco monitorować stan bezpieczeństwa oraz utrzymywać kontakt z organizatorami.

Jednocześnie dolnośląscy policjanci aktywnie włączą się w różne akcje i inicjatywy na rzecz WOŚP. Między innymi, we Wrocławiu kwestować będą Oficerowie Prasowi z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jednym z wolontariuszy WOŚP będzie najbardziej znany wrocławski policjant - Komisarz lew. Ponadto policyjni komandosi zaprezentują robota, który w nietypowej roli - trzymając w uchwycie puszkę, będzie również kwestował na wrocławskim Rynku.

Podczas Wielkiego Finału WOŚP, na Rynku we Wrocławiu, policjanci zaprezentują radiowozy z nowymi oznaczeniami. Również w innych miastach naszego regionu policjanci będą kwestować oraz wystawiać do licytacji np. maskotki Komisarza lwa oraz inne drobne przedmioty. Między innymi, w Legnicy dla uczestników Wielkiego Finału policjanci przygotują grochówkę z kotła. Natomiast w Kamiennej Górze będzie można wylicytować nietypową kolację i zjeść ją później w "kameralnych" warunkach – w celi policyjnego aresztu. 

 Powrót na górę strony