Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 26.09.2016

Wzorowa obywatelska postawa i odpowiedzialność zawsze zasługuje na wyróżnienie. Tym razem takim zachowaniem wykazali się trzej mieszkańcy powiatu bełchatowskiego, którzy nie wahali się powiadomić policji o nietrzeźwych kierujących. Policjanci w ciągu ostatniej doby trzykrotnie podejmowali interwencje wobec nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich dodatkowo odpowie za kradzież quada, kolejny wpadł po dachowaniu, a trzeci usłyszy także zarzuty złamania sądowego zakazu.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 25 września 2016 roku, o godzinie 16.40 w miejscowości Kozłówki, gmina Szczerców. Mieszkaniec gminy Szczerców jadąc swoim mercedesem od strony Kozłówki zatrzymał się przed skrzyżowaniem z drogą DK 483. Wtedy w tył jego samochodu wjechał quad, którego kierowca chciał uciec z miejsca zdarzenia. Kierujący mercedesem natychmiast wysiadł z samochodu i ujął sprawcę. Unieruchomił quada poprzez wyjęcie kluczyków ze stacyjki pojazdu i do czasu przyjazdu policji trzymał mężczyznę uniemożliwiając mu ucieczkę. Policjanci ustalili, że 23-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Badanie wykazało w jego organizmie ponad dwa promile alkoholu. Policjanci ustalili też, że quad pochodzi z kradzieży, o której jeszcze sam właściciel nie wiedział. Okazało się, że 23-latek wykorzystując nieuwagę domowników chwilę wcześniej ukradł pojazd z terenu jednej z posesji usytuowanej w gminie Rusiec. W rozmowie z policjantami 23-latek przyznał się do kradzieży quada, którym jadąc w kierunku swojego domu spowodował kolizję drogową. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Teraz grozi mu kara do 5 lat więzienia za kradzież oraz kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień.

Do kolejnego zdarzenia doszło 25 września br. o godzinie 18.00, w miejscowości Domiechowice, w gminie Bełchatów. Wówczas policjanci zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego, gdzie kierujący renault clio po tym jak dachował wysiadł z pojazdu i uciekł z miejsca zdarzenia. Zgłaszająca podała policjantom rysopis uciekiniera i wskazała kierunek jego ucieczki. Policjanci razem ze świadkiem zaczęli patrolować pobliski teren i już po chwili sprawca został schwytany na ulicy Zalesnej w Bełchatowie. 39-letni mieszkaniec Bełchatowa przyznał się do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Policyjne badanie wykazało ponad półtora promila alkoholu w jego organizmie. Grozi za to kara do 2 lat więzienia.

26 września br., tuż przed godziną 15.00 policjanci interweniowali też w miejscowości Dobiecin, gdzie obywatel ujął nietrzeźwego rowerzystę. Mieszkaniec Bełchatowa poinformował, że kiedy jechał swoim samochodem jego uwagę przykuł jadący rowerem mężczyzna, który miał problem z zachowaniem prostolinijnego toru jazdy. Ponieważ miał podejrzenie, że cyklista znajduje się pod wpływem alkoholu, ujął go i przekazał policji. Funkcjonariusze ustalili, ze 61-letni mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i rowerów. W trakcie rozmowy od mężczyzny wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie dlatego został przewieziony do szpitala w Bełchatowie, gdzie pobrano od niego krew.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy nawet do 10 lat jak i nawiązka w wysokości 5 tysięcy złotych. Wobec kierujących, którzy byli uprzednio prawomocnie skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, dożywotni zakaz  prowadzenia pojazdów oraz nawiązka w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych. Natomiast przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony