Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty w sprawie zabójstwa "Kikira"

Data publikacji 09.01.2008

Stołeczni policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw, zajmujący się sprawą zorganizowanej grupy przestępczej tzw. markowskiej, zebrali dowody pozwalające na przedstawienie zarzutów usiłowania zabójstwa i zabójstwa Adamowi S. Zarzut pomocnictwa i podżegania do zabójstwa Andrzeja Cz. ps."Kikir" oraz nielegalnego posiadania broni palnej przedstawiono Wojciechowi Ć. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Wydziału X Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Początki tej sprawy sięgają lat 90-tych ubiegłego wieku. Na terenie podwarszawskich Marek, Ząbek i okolic powstała zorganizowana grupa przestępcza, która ze względu na swoją lokalizację nazwana została "grupą markowską". Grupę założył i kierował nią Andrzej Cz. ps."Kikir". Przestępcy zajmowali się głównie dokonywaniem uprowadzeń osób dla okupu, napadami rabunkowymi oraz handlem narkotykami.
Po koniec lat 90-tych, w czasie gdy Andrzej Cz. odbywał karę pozbawienia wolności, w grupie doszło do nieporozumień na tle finansowym oraz dalszego jej przywództwa. Do kierowania grupą pretendował Piotr K. ps."Gilek". Pozostający w opozycji przestępcy, skupieni wokół Jerzego B. ps. "Mutant", stworzyli własną grupę. Od pseudonimu przywódcy przyjęła ona nazwę tzw. grupy mutantów. Jej członkowie stali za zabójstwem policjanta w podwarszawskich Parolach, gdy bandyci chcieli odbić skradziony samochód ciężarowy ze sprzętem elektronicznym, zabezpieczany przez funkcjonariuszy z Piaseczna. Konsekwencją tego zdarzenia było zatrzymanie wszystkich członków "grupy mutantów", z tragicznym finałem akcji w Magdalence, gdzie w trakcie szturmu zginęło dwóch policjantów. Śmierć poniosło również dwóch przestępców.

Efektem nieporozumień wśród członków grupy markowskiej, które z czasem przekształciły się w otwarty konflikt, było zlecenie zabójstwa jej założyciela i dotychczasowego lidera. Pierwsza, nieudana próba miała miejsce w dniu 24 września 2000 roku. BMW, którym Andrzej Cz. jechał razem z żoną, w okolicy miejscowości Emilianów zostało ostrzelane, z broni maszynowej, przez kilku mężczyzn poruszających się samochodem terenowym. Ranny "Kikir" trafił do szpitala.

Niespełna miesiąc później, 20 października 2000 roku miał miejsce kolejny, tym razem udany, zamach na Andrzeja Cz. Przebrany za księdza zabójca wszedł do szpitala, w którym przebywał "Kikir", oddając do Andrzeja Cz. kilka strzałów z broni palnej.

Trzon grupy markowskiej został rozbity podczas akcji przeprowadzonej 11 grudnia 2007 roku. Wspólnie z policjantami Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP, w akcji brali udział funkcjonariusze specjalnych jednostek realizacyjnych (antyterrorystycznych) komendy stołecznej oraz komend wojewódzkich Policji z Radomia, Łodzi i Białegostoku, wspierani przez policjantów Zarządu Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W trakcie akcji przeszukano 23 posesje, w tym kompleks mieszkalno-magazynowy, który z uwagi na wielkość, usytuowanie oraz zastosowane zabezpieczenia szturmowało ponad 50 policjantów ZOA KGP. Ogółem w działaniach uczestniczyło ponad 250 funkcjonariuszy. Na poczet przyszłych kar i grzywien, zatrzymanym osobom zabezpieczono składniki majątków o szacunkowej wartości około 100 tysięcy złotych.

12 i 13 grudnia 2007 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli zastosował środki zapobiegawcze, w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, wobec Janusza Ś. (46 lat), Marka B. (40 lat), Wiesława K. (55 lat), Wojciecha W. (34 lata), Patryka T. (27 lat) oraz Jacka G. (44 lata). Wobec Mariusza M. (33 lata), Krzysztofa G. (44 lata) i Janusza R. (51 lat) prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego. Sławomir P. (42 lata) i Krzysztof K. (46 lat) decyzją prokuratora zostali objęci zarzutami, a następnie zwolnieni bez zastosowania środków zapobiegawczych. Adam S. (28 lat), poszukiwany listem gończym, został bezpośrednio po zatrzymaniu osadzony w areszcie śledczym.

17 grudnia 2007 roku Adamowi S. zostały przedstawione zarzuty usiłowania zabójstwa oraz zabójstwa - oba odnoszące się do zamachów na życie Andrzeja Cz.

3 stycznia br. zarzuty pomocnictwa i podżegania do zabójstwa Andrzeja Cz. oraz nielegalnego posiadania broni palnej przedstawiono 39-letniemu Wojciechowi Ć. Mężczyzna przebywał w zakładzie karnym, odbywając 6-letnią karę pozbawienia wolności za rozbój.

Postępowanie w sprawie prowadzone jest przez Wydział dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Wydziału X w Warszawie Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Powrót na górę strony