Handel narkotykami, próba porwania, handel bronią – za to odpowiedzą „Szkatuła”, „Belmondziak” i grupa Bukaciaka
5 osób związanych z tzw. grupą „Bukaciaka” zatrzymali policjanci CBŚP z Warszawy. Kolejne 6 osób, w tym „Szkatuła” i „Belmondziak”, zostało doprowadzonych z aresztów śledczych, by przedstawić im kolejne zarzuty. Wszyscy odpowiedzą za handel narkotykami, a szefowie zorganizowanych grup przestępczych za inne czyny. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Policjanci warszawskiego CBŚP od kilku miesięcy zbierali dowody na przestępczą działalność członków grup „Szkatuły”, „Belmondziaka” i „Bukaciaka”. W ostatnich dniach funkcjonariusze zatrzymali i doprowadzili w sumie 11 osób do prokuratury, a później sądu.
Najpierw funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę powiązanych z grupą „Bukaciaka”. Do zatrzymań doszło w powiecie pruszkowskim i pod Lublinem. W ręce policjantów wpadli: Andrzej R. ps. Andron (32 l), Dariusz P. ps. Okoń (35 l.), Paweł T. ps. Frajer (34 l), Witold B. (27 l.) i Beata W. (27 l.). Przedstawiono im zarzuty uczestnictwa w obrocie ponad 60 kilogramami kokainy, marihuany i amfetaminy. „Andron” i „Okoń” zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące, a pozostali będą podpisywać dozór policji.
Następnie z aresztów śledczych policjanci dowieźli 6 kolejnych podejrzanych: Karola B. (30 l.), Krzysztofa M. ps. Mikuś (46 l.), Mariusza K. ps. Kokolino (44 l.), Marcina K. ps. Belmondziak (38 l.), Rafała S. ps. Szkatuła (42 l.) i Roberta P. (46 l.) , którym przedstawiono całe spektrum zarzutów.
Szkatuła wraz z Belmondziakiem, Kokolino i Rafałem B. ps. Bukaciak odpowiadać będą za próbę uprowadzenia dla okupu mieszkańca Warszawy. Do zdarzenia miało dojść w 2002 roku, a wymienieni wraz z innymi osobami chcieli 100 tys. dolarów za uwolnienie mężczyzny, który miał zostać uprowadzony przy stadionie stołecznej Gwardii.
Oprócz tego mężczyźni usłyszeli zarzuty handlu bronią krótką i maszynową, jak również obrotu kokainą. Wszystkich czynów dopuścili się działając w zorganizowanej grupie przestępczej.
Karolowi B. przedstawiono zarzuty obrotu znacznymi ilościami marihuany i amfetaminy.
W prowadzonym od 2013 r. śledztwie dotychczas rozliczono 96 podejrzanych, z których 63 zostało tymczasowo aresztowanych. Na przestrzeni tych lat prowadzący śledztwo funkcjonariusze ujawnili zwłoki 4 członków grup przestępczych zabitych przez „kolegów”, zabezpieczyli ponad 40 jednostek broni palnej krótkiej, długiej i automatycznej, zlikwidowali nielegalne laboratorium amfetaminy oraz zabezpieczyli ponad 55 kg amfetaminy i 18 kg marihuany.
Osoby powiązane z grupą, które nie rozliczyły się jeszcze ze swojej przestępczej działalności nie mogą spać spokojnie, gdyż prokuratura i policja zapowiadają kolejne zatrzymania .
(CBŚP / ms)
Film Handel narkotykami, próba porwania, handel bronią – za to odpowiedzą „Szkatuła”, „Belmondziak” i grupa Bukaciaka
Pobierz plik Handel narkotykami, próba porwania, handel bronią – za to odpowiedzą „Szkatuła”, „Belmondziak” i grupa Bukaciaka (format mp4 - rozmiar 12.47 MB)