Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie pierwszych dni działania Mapy Zagrożeń na Podkarpaciu

Data publikacji 30.09.2016

Podkarpaccy policjanci podsumowali pierwszych dziesięć dni działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy województwa podkarpackiego w tym czasie zgłosili ponad 1492 zdarzenia wskazując miejsca, które w ich ocenie są niebezpieczne. Ze sprawdzonych przez policjantów zgłoszeń 32% zostało potwierdzonych.

Od ubiegłego tygodnia mieszkańcy województwa podkarpackiego za pomocą interaktywnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać miejsca oraz zdarzenia, które według ich oceny są niebezpieczne. Funkcjonariusze podsumowali pierwszych dziesięć dni działania mapy.

Od 20 września br. na mapę naniesiono 1492 zagrożenia. Najwięcej, bo 279 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu krośnieńskiego - 198 oraz mieleckiego - 107. Najmniej, w powiatach strzyżowskim, bieszczadzkim oraz przeworskim.

W analizowanym okresie policjanci zweryfikowali 670 zgłoszeń, z czego 200 zostało potwierdzonych, natomiast 418 nie potwierdzono. Obecnie 204 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Mieszkańcy województwa podkarpackiego wskazali, że największą uciążliwością jest łamanie przepisów ruchu drogowego. Chodzi przede wszystkim o przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Równie uciążliwa jest niewłaściwa infrastruktura drogowa oraz zła organizacja ruchu drogowego.

Odnotowano także kilkanaście zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Lokalna społeczność wskazała jako niebezpieczne, miejsca, w których grupuje się młodzież oraz te, gdzie dochodzi do aktów wandalizmu.

Przypominamy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Są już pierwsze efekty tych działań. Przed kilkoma dniami niżańscy policjanci potwierdzili zgłoszenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dotyczyło ono przekraczania dozwolonej prędkości w miejscowości Przędzel. We wskazanym miejscu policyjny patrol zatrzymał do kontroli dwie kierujące, które za zbyt szybką jazdę straciły uprawnienia. Dwaj inni kierowcy zostali ukarani mandatami.

Co ważne, zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony