Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zorganizowana grupa przestępcza przerzucająca narkotyki do Skandynawii rozbita

Data publikacji 03.10.2016

Ponad 2 kg amfetaminy o czarnorynkowej wartości ok. 100 tys. zł. zabezpieczyli policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu współpracując z policjantami z Poznania. Narkotyki ukryte były w jednym z kół renaulta, którym poruszał się 22-latek. Narkotyki odkrył specjalnie szkolony pies. Do sprawy zatrzymano już 6 osób. Grozi im do 15 lat więzienia.

Od pewnego czasu w zainteresowaniu policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu był 22-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Jak wynikało z ustaleń operacyjnych, mężczyzna miał zajmować się „przerzutem” narkotyków na teren Skandynawii. Mundurowi ustalili, iż mężczyzna wybiera się do Szwecji, co mogło wiązać się z próbą przemytu narkotyków.

Policjanci z KWP ustali, jakim samochodem będzie poruszał się podejrzany oraz którym z promów będzie usiłował przekroczyć granicę RP. Mężczyzna wyjechał w stronę Poznania i kierował się autostradą A2 w stronę Świnoujścia. Policjanci z Radomia poprosili o pomoc w zatrzymaniu mężczyzny kolegów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP w Poznaniu, którzy do akcji wkroczyli na jednej z autostradowych bramek.

Mężczyzna nie krył zaskoczenia, gdy na jego rękach zatrzasnęły się policyjne kajdanki. Radomscy policjanci podejrzewali, iż narkotyki mogą być ukryte w samochodzie. By potwierdził słuszność swoich podejrzeń, policjanci zaangażowali także w akcję funkcjonariusza Izby Celnej z warszawskiego lotniska ze specjalnie przeszkolonym psem do wykrywania narkotyków.

Z jednego z kół samochodu policjanci wydobyli 2 kg amfetaminy o czarnorynkowej wartości 100 tys. zł, a także 2 kg kofeiny, która miała służyć do wymieszania z narkotykiem i zwiększenia wagi. Po takim zabiegu, ich wartość sięgnęłaby w Szwecji kwoty ponad 400 tys. zł. 22-latek trafił do policyjnego aresztu. Po przedstawieniu zarzutów został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Zatrzymanie to dało początek kolejnym działaniom policjantów z KWP zs. w Radomiu. Jak ustalili operacyjni, w przemyt narkotyków do Skandynawii mogli być również zaangażowani dwaj bracia z powiatu radomskiego. Jeden z braci (34 lata) próbował uniknąć zatrzymania i uciec przed policjantami za granicę. Informację tą policjanci przekazali funkcjonariuszom Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na lotnisku Warszawa-Modlin. Mundurowi zatrzymali podejrzanego tuż przed jego odlotem do Włoch. W mieszkaniu mężczyzny znaleziono kokainę. Policjanci zatrzymali również brata niedoszłego uciekiniera, u którego w mieszkaniu także znaleziono narkotyki. Było kilkadziesiąt gramów wysokiej jakości amfetaminy. Obaj bracia trafili już do aresztu, gdzie spędzą najbliższe trzy miesiące.

Sprawą przemytników zajęli się prokuratorzy z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, która wszczęła śledztwo.

Kilka dni temu doszło do kolejnych zatrzymań. Tym razem w ręce policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu wpadło kolejnych trzech mężczyzn zamieszanych w przemyt narkotyków do Szwecji. 24-latek oraz dwaj 33-latkowie z powiatu kozienickiego trafili do policyjnego aresztu. Decyzją Sądu Rejonowego - Poznań Stare Miasto zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono kilkanaście tysięcy złotych oraz zabezpieczono trzy samochody o wartości ok. 90 tys. zł, w tym jaguara.

Wszystkim mężczyznom za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej i przemyt znacznych ilości narkotyków grozi kara do 15 lat więzienia.

Policjanci z KWP zs. w Radomiu oraz prokuratorzy z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu cały czas pracują nad sprawą, ustalają wszelkie okoliczności przestępstwa.

KWP zs. w Radomiu / ig

Opis filmu: Zorganizowana grupa przestępcza przerzucająca narkotyki do Skandynawii rozbita

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 10.87 MB)

Powrót na górę strony