"Train the trainer - Europejska akademia bezpiecznej jazdy" - seminarium podsumowujące projekt
Dziś odbywa się seminarium podsumowujące projekt " Train the trainer - Europejska akademia bezpiecznej jazdy: szkolenie zawodowe dla Policji". Kilkunastu funkcjonariuszy z lubelskiego garnizonu uczestniczyło w szkoleniach zorganizowanych przez policjantów z Niemiec i Rumunii. Tam ćwiczyli m.in. praktyczne umiejętności z zakresu techniki kierowania pojazdem i taktyki bezpiecznej jazdy. Podczas zorganizowanego dziś seminarium z udziałem zagranicznych ekspertów uczestnicy podsumowali efekty szkolenia
“Train the trainer - Europejska akademia bezpiecznej jazdy: szkolenie zawodowe dla policji” to nazwa projektu realizowanego w ramach Programu ERASMUS. Informację o dofinansowaniu projektu Komenda Miejska Policji w Lublinie otrzymała w maju 2015 r. Wartość projektu to kwota 12 960 EUR.
Udział w projekcie wzięło 12 funkcjonariuszy z lubelskiego garnizonu: instruktorzy, policjanci nadzorujący doskonalenie zawodowe, funkcjonariusze zajmujący się tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także kadra kierownicza. Celem projektu była wymiana doświadczeń i podniesienie kompetencji w zakresie metodyki szkolenia zawodowego na poziomie krajowym i europejskim.
Projekt zrealizowany został w kwietniu i maju b.r. Delegacja lubelskiej Policji uczestniczyła w wizycie studyjnej w Rumunii. Gospodarzem był Okręgowy Inspektorat Policji Rumuńskiej w Cluj-Napoce. Podczas kilkudniowej wizyty funkcjonariusze poznali system szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów rumuńskich oraz metodykę prowadzenia szkoleń w zakresie techniki kierowania pojazdem, taktyki bezpiecznej jazdy, metodyki i dydaktyki nauczania. Nasi stróże prawa na placu manewrowym ćwiczyli m.in. hamowanie kontrolowane i awaryjne, omijanie przeszkód, slalom, czy zatrzymanie przed przeszkodą.
Z kolei podczas wizyty w Berlinie policjanci ćwiczyli umiejętności poruszania się z kolumną pojazdów uprzywilejowanych, jazdy przy zabezpieczaniu osób chronionych – VIP, gwałtownego hamowania na różnych nawierzchniach, czy jazdy na trolejach. Policjanci mieli okazję przećwiczyć te umiejętności również na torze sztucznie nawodnionym.
Dziś odbyło się seminarium podsumowujące realizację projektu. Udział wzięli w nim lubelscy policjanci, funkcjonariusze z komend wojewódzkich w Białymstoku i z. s. w Radomiu, przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją: Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, Straż Miejska w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Oddział lubelski Żandarmerii Wojskowej, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Policji z krajów przyjmujących: Okręgowego Inspektoratu Policji rumuńskiej w Cluj Napoce oraz z Prezydium Policji niemieckiej w Berlinie. Komendę Główną Policji reprezentował z kolei insp. Marek Konkolewski – radca w Biurze Ruchu Drogowego.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Robert Szewc podsumował realizację projektu i podziękował jego uczestnikom. Dzięki tym owocnym szkoleniom policjanci będą mieli możliwość przekazania cennych doświadczeń innym funkcjonariuszom podczas szkoleń kaskadowych.
(KWP w Lublinie / ms)