"Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii" – kolejna odsłona projektu
Opolscy i holenderscy policjanci przez dwa dni spotykali się z mieszkańcami Opolszczyzny. Rozmawiali o tym co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Holandii, jak może być w rzeczywistości i z jakimi formami wyzysku pracowniczego mogą się spotkać kandydaci do pracy. Gdzie szukać pomocy i czy policja może pomóc.
Przestępstwo handlu ludźmi to wykorzystywanie człowieka, któremu towarzyszy naruszenie praw i godności. Może przybierać ono formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa.
Ostatnie lata wskazują na wzrost wykorzystania ofiar do pracy przymusowej, także Polaków. Biorąc pod uwagę powyższą tendencję, konieczne było podjęcie działań mających na celu ochronę bezpieczeństwa obywateli polskich poza granicami kraju oraz poszerzanie ich wiedzy na temat mogących ich tam spotkać zagrożeń. Niewątpliwie takim działaniem było podjęcie współpracy z Policją holenderską, polegającej w głównej mierze na organizacji spotkań dedykowanych osobom rozważającym w przyszłości migrację zarobkową.
W trakcie spotkań roboczych, policjanci garnizonu opolskiego wymienili swoje doświadczenia z policjantami z Holandii. Rozmawiali między innymi o sposobach skuteczniej walki z przestępstwami związanymi z handlem ludźmi.
Podczas 2 dniowej wizyty, goście z Holandii przeprowadzili cykl wykładów w opolskich szkołach średnich poświęconych tej tematyce.
Celem działań, adresowanych do szerokiego grona odbiorców, jest między innymi podniesienie świadomości praw przysługujących osobom pracującym na terenie Holandii, ograniczenie ilości oraz zwiększenie skuteczności ścigania sprawców przestępstw związanych z wyzyskiem polskich pracowników i handlem ludźmi.
KWP w Opolu / ws