Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piknik Motoryzacyjny pod hasłem „Odblaski ratują życie”

Data publikacji 09.10.2016

Dziś w lubelskiej Galerii Olimp odbył się Piknik Motoryzacyjny pod hasłem „Odblaski ratują życie”. Impreza, w formie zabawy i atrakcji dla odwiedzających poświęcona była promocji bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi przygotowali m.in. wystawę sprzętu policyjnego, symulator zderzeń i dachowania, pokazy grupy antyterrorystycznej, oraz ratownictwa drogowego. Policjanci podczas pokazów rozdawali odblaski. Przypominamy, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych.

Piknik motoryzacyjny

Już po raz czternasty Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie poprzez zabawę chce podnieść świadomość mieszkańców Lubelszczyzny i tym samym zmniejszyć ilość wypadków na drodze. Policjantów w ramach akcji „Odblaski ratują życie” wspierają także funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, a także Polski Związek Motorowy, oraz wiele innych instytucji i podmiotów, którym nie jest obce pojęcie bezpieczeństwa drogowego.

Piknik Motoryzacyjny ma charakter imprezy rodzinnej adresowanej dla mieszkańców Lublina i okolic. Na wszystkich, którzy dzisiaj odwiedzą galerię czeka mnóstwo atrakcji: symulatory dachowania i jazdy pod wpływem alkoholu, pokazy sprzętu policyjnego, nowości motoryzacji, pokaz służb mundurowych, strefa car-audio, Akademia Doskonalenia Jazdy, wystawa samochodów rajdowych, strzelnica wojskowa, Szkoła Bezpiecznej Jazdy, alkogogle, pokazy ratownictwa medycznego, tor kartingowy, pokaz jednostki antyterrorystycznej, test sprawności akumulatora, alternatora i rozrusznika, bezpieczna zebra dla dzieci oraz konkursy z nagrodami. W pikniku brali udział policjanci ruchu drogowego z KWP i KMP Lublin.

Odblaski ratują życie

Tegoroczny piknik pod hasłem „Odblaski ratują życie” adresowany jest przede wszystkim do pieszych. Przypominamy, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Kierowca widzi, bowiem pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów. Policjanci podczas okazji takich spotkań rozdają odblaski.

Statystyki

W ciągu 8 miesięcy 2016 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 785 wypadków drogowych w następstwie, których 112 osób zginęło, a 936 doznało obrażeń ciała. W odniesieniu do roku ubiegłego, odnotowano: spadek liczby wypadków - o 14, liczba osób zabitych pozostała na poziomie roku ubiegłego. Liczba osób rannych wzrosła o 14.

Główne przyczyny wypadków to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu, nieostrożne wejście na jezdnię. Główną winą pieszych pozostaje w dalszym ciągu nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.

KWP w Lublinie / ws

Powrót na górę strony