Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II Przystanek PAT w Chorzowie

Data publikacji 11.10.2016

W Chorzowie, już po raz drugi, odbył się Przystanek PAT, połączony z prezentacją przygotowanych przez młodzież projektów profilaktycznych. Impreza skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z chorzowskich szkół. W ramach święta można było zobaczyć przygotowane przez młodych ludzi spektakle i filmy profilaktyczne.

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie odbył się „II Chorzowski Przystanek PaT”. Jego głównym organizatorem był Rober Gierek - koordynator chorzowskiej grupy PaT. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział chorzowscy stróże prawa z I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie podinsp. Andrzejem Zbierańskim na czele.

Podczas spotkania prowadzone były rozmowy z młodzieżą na trudne tematy, związane z uzależnieniami, przemocą, agresją i wykluczeniem. Sama młodzież wskazała, które z tych tematów są dla nich najistotniejsze i które stanowią największe zagrożenie we współczesnym świecie.

Konwencja realizacji profilaktyki oznacza odchodzenie od dotychczasowych form, takich jak pogadanki czy ulotki, na rzecz tworzonych przez samą młodzież spektakli profilaktycznych, filmów, poezji, fotografii, czy tańca. Profilaktyka nie musi być nudna. Niech szkoły, ośrodki kultury i ulice zapełnią się młodymi ludźmi, którzy swoistym manifestem będą wyrażać swój sprzeciw przeciwko uzależnieniom, przemocy, agresji i obojętności na drugiego człowieka.

Projektowi towarzyszy propagowanie mody na życie bez uzależnień, dbałości o drugiego człowieka, jego zdrowie i bezpieczeństwo. Każdy może tu znaleźć miejsce dla siebie i rozwijania swoich zainteresowań. Chorzowskie „Święto Profilaktyki” wpisuje się w ogólnopolski program „PaT – Profilatyka a Ty”. Wartością programu są młodzi ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

W trakcie imprezy uczniowie z chorzowskich szkół uczestniczyli w przygotowanych dla nich warsztatach, m.in. wokalnych, z hip-hopu, modern jazzu, kuglarstwa, beat boxu, teatru, czy kabaretu. Młodzież wzięła także udział w zajęciach z samoobrony i pomocy przedmedycznej, których instruktorami byli policjanci z Chorzowa. W trakcie przystanku odbyły się pokazy przygotowane podczas warsztatów przez nastolatków.

„II Chorzowski Przystanek Pat” zakończył się oficjalnym hymnem oraz tańcem PaT, czyli „belgijką”.

(KWP w Katowicach / mw)

  • II Przystanek PAT w Chorzowie
  • II Przystanek PAT w Chorzowie
  • II Przystanek PAT w Chorzowie
  • II Przystanek PAT w Chorzowie
  • II Przystanek PAT w Chorzowie
  • II Przystanek PAT w Chorzowie

Film II Przystanek PAT w Chorzowie

Pobierz plik II Przystanek PAT w Chorzowie (format mp4 - rozmiar 28.79 MB)

Powrót na górę strony