Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu!

Data publikacji 11.10.2016

Skarżyscy policjanci apelują o trzeźwą jazdę. Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. O tym jak bardzo, świadczy nagranie z monitoringu kolejowego, który zarejestrował kolizję z udziałem nietrzeźwego kierowcy.

Do tego zdarzenia doszło w kwietniu bieżącego roku w miejscowości Lipowe Pole w gminie Skarżysko Kościelne. Kierujący osobowym fordem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i z impetem uderzył w rogatki kolejowe, taranując jedną z nich. Sytuacja wyglądała groźnie. Auto utknęło na środku przejazdu. Chwilę po tym, sygnalizator zaczął nadawać kolor czerwony, informując o nadjeżdżającym pociągu. Opuszczony został drugi, sprawny szlaban. Kierowca samochodu oraz pasażerowie próbowali usunąć pojazd z torów. Na nagraniu widać jak jeden z mężczyzn daje rękoma znaki maszyniście, aby zatrzymać pociąg. Szczęśliwie nie dochodzi do żadnej katastrofy. Policjanci, którzy przybyli na miejsce ustalili, że za kierownicą forda w chwili zdarzenia siedział 20-letni mieszkaniec powiatu skarżyskiego. Mężczyzna był pijany. Badanie wykazało 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Na szczęście w tym zdarzeniu obyło się bez ofiar. Zapis z monitoringu powinien skłaniać jednak do myślenia i refleksji nad tym, czy warto wsiadać za kierownicę po alkoholu. Prezentowane nagranie pokazuje w sposób dobitny jak bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest łamanie tej podstawowej zasady. Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, a te alkohol zaburza najszybciej.

Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Niech prezentowany materiał filmowy będzie przestrogą dla wszystkich kierowców pozbawionych wyobraźni na drodze. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki zdrowotne, psychiczne i moralne mogą okazać się nieodwracalne i towarzyszyć sprawcy przez resztę życia.

(KWP w Kielcach / ms)

Film Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu!

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu! (format flv - rozmiar 27.15 MB)

Powrót na górę strony