Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Amatorzy nielegalnych wykopalisk archeologicznych w rękach policjantów

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzewanych o prowadzenie nielegalnych wykopalisk na stanowiskach archeologicznych. Niewykluczone, że jeden z nich odpowie również za usiłowanie oszustwa, związanego z próbą uzyskania nienależnej nagrody za znalezione zabytki.

Policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko dobrom kultury od pewnego czasu analizowali przypadki, dotyczące niszczenia i przywłaszczania zabytków archeologicznych, do których dochodziła w powiecie brzezińskim. Zgodnie z przepisami takie zachowania są przestępstwem.

Kryminalni, skrupulatnie gromadzący materiał dowodowy ustalili, że za takimi zachowaniami mogą stać dwaj mieszkańcy województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze, realizując prokuratorskie zarządzania, 12 października br. w Błoniach zatrzymali 30-latka, u którego zabezpieczyli monety z różnych okresów historycznych. Były to pieniądze z okresu wpływów rzymskich i średniowiecza. Poza tym policjanci znaleźli w mieszkaniu mężczyzny wojskowe klamry, guziki od mundurów i elementy wyposażenia wojskowego.

W mieszkaniu drugiego z zatrzymanych - 23-latka - kryminalni zabezpieczyli również szereg zabytków archeologicznych, pochodzących z nielegalnych wykopalisk. Było to 25 sztuk bardzo cennych siekierek i 2 bransolety, pochodzące z okresu brązu. Poza tym funkcjonariusze znaleźli monety z różnych okresów historycznych, fibule z okresu rzymskiego, bagnety, amunicję do brani palnej, guziki, biżuterię i różnego rodzaju elementy wyposażenia wojskowego.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje również, że młodszy z mężczyzn mógł podjąć próbę oszustwa na rzecz Ministerstwa Kultury, ubiegając się o nagrodę za znalezienie i przekazanie tylko części skarbu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty z ustawy o ochronie zabytków zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone również, że młodszy z amatorów nielegalnych wykopalisk odpowie za usiłowanie oszustwa zagrożone karą do 8 lat więzienia.

(KWP w Łodzi / ms)

  • znalezione rzeczy
  • znalezione rzeczy
  • znalezione rzeczy
  • znalezione rzeczy
Powrót na górę strony