Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia w Zakładzie Karnym w Potulicach

W Potulicach odbyły się ćwiczenia sprawdzające współdziałanie policji, służby więziennej i straży pożarnej w sytuacji zagrożenia w tamtejszym Zakładzie Karnym. Scenariusz zakładał odbicie więźnia i pożar. Wszystkie służby wykazały się profesjonalizmem i zgodnie uznały, że współpraca była na "medal".

W dzisiejszych (14.10.16) ćwiczeniach sztabowych, które odbyły się na terenie Zakładu Karnego w Potulicach wzięli udział nakielscy policjanci, funkcjonariusze służby więziennej oraz straży pożarnej. Działania rozpoczęły się o godzinie 11.00 kilkaset metrów od bramy zakładu karnego, kiedy to na konwój przewożący zatrzymanego tymczasowo aresztowanego obcokrajowca napadło trzech napastników, którzy najpierw zajechali drogę pojazdowi służbowemu, a następnie ostrzelali z pistoletów maszynowych funkcjonariuszy służby więziennej. Funkcjonariusze zaczęli się bronić, a wsparcia udzieliła im grupa uderzeniowa utworzona w zakładzie karnym. W strzelaninie ranny został jeden z napastników, który, gdy usłyszał sygnały nadjeżdżającej Policji, zaczął uciekać do lasu. Pozostali widząc, że ich szanse na wygranie starcia maleją, wsiedli do swojego auta i odjechali w kierunku Nakła. Policjanci zablokowali trasę ich przejazdu i zmusili do poddania się.

Inna grupa mundurowych wraz z psem tropiącym udała się w pościg za rannym napastnikiem, który podjął ucieczkę w kierunku pobliskiego lasu. Policjanci zatrzymali go po chwili.

Zgodnie z drugim założeniem działań, kilka minut przed godziną 12.00 na terenie Zakładu Karnego w Potulicach wybuchł pożar. W zadaniu tym ważne było współdziałanie funkcjonariuszy służby więziennej, straży pożarnej i policji w przeprowadzeniu akcji ratowniczej, zabezpieczeniu terenu oraz ewakuacji ludzi znajdujących się w budynku, a także udzielenie pomocy medycznej.

Podczas ćwiczeń funkcjonariusze wszystkich uczestniczących w nich służb wykazali się pełną współpracą, a ich przebieg na koniec został podsumowany i omówiony przez kierownictwo.

(KWP w Bydgoszczy / ms)

Powrót na górę strony