Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie korzystanie z bankowości elektronicznej

Data publikacji 16.10.2016

Podczas dni otwartych Narodowego Banku Polskiego, lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości informowali jak nie paść ofiarą przestępstwa i bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej.

Policjanci korzystają z każdej sposobności, aby ostrzegać przed pojawiającymi się nowymi formami przestępstw. Dzięki zaproszeniu przez lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego na otwarte dni NBP, funkcjonariusze z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością  z KWP w Lublinie rozmawiali z zainteresowanymi o szeroko pojętym bezpieczeństwie w sieci, bankowości elektronicznej czy też zasadach  bezpiecznego korzystania z kart płatniczych. Prezentacja policjantów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Policjanci mówili m.in. o :

- Wyłudzaniu danych (phishing), który polega na podszywaniu się przestępcy pod bank w celu wyłudzenia od konkretnej osoby pożądanych informacji lub skłonienia jej do określonych działań. Hakerzy usiłują poznać nasze dane do logowania do serwisów transakcyjnych, jednak te są chronione przez bankowe systemy bezpieczeństwa.

- Złośliwym  oprogramowaniu – wobec dość silnych zabezpieczeń stosowanych przez banki hakerzy szukają innych sposobów na pozyskanie danych do naszych rachunków. Jednym z nich jest zainstalowanie na komputerze wirusów czy programów szpiegujących, które śledzą informacje pojawiające się na ekranie komputera, zczytują znaki wprowadzane na klawiaturze, a nawet przejmują kontrolę nad urządzeniem.

- Kopiowaniu kart płatniczych (skimming) –polega na skopiowaniu danych znajdujących się na pasku magnetycznym karty płatniczej podczas korzystania z bankomatu. Przestępcy instalują specjalną nakładkę na otwór, w którym umieszczamy kartę i dzięki temu wykradają wszystkie dane, które są zapisane na pasku magnetycznym. PIN mogą poznać dzięki miniaturowym kamerom umieszczanym nad klawiaturą bankomatu lub fałszywej klawiaturze montowanej na oryginalnym urządzeniu. Tak pozyskane dane można następnie nanieść na dowolny kawałek plastiku i wypłacać pieniądze z konta właściciela skopiowanej karty.

 

Zasady bezpiecznego korzystania z rachunku bankowego:

- Nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej przez e-mail/telefon .

- Zabezpiecz komputer i telefon – wszystkie urządzenia, na których korzystamy z naszego rachunku bankowego powinny być odpowiednio chronione.

- Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników – wiadomości i pliki z nieznanych źródeł to potencjalne zagrożenie

- Sprawdzaj zabezpieczenia strony banku – podczas logowania do bankowości elektronicznej, zwróć uwagę na dwa elementy: szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa.

- Stwórz , unikalne hasło do konta – hasło do bankowości elektronicznej powinno być jedyne w swoim rodzaju: długie oraz składające się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

- Korzystaj z bezpiecznych sieci WI-FI – otwarte sieci bezprzewodowe np. w galeriach handlowych są zwykle darmowe, jednak logowanie się do swojego banku, kiedy jesteśmy podłączeni do takiej sieci, to spore ryzyko.

- Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych – wiele osób płaci kartami przez Internet w różnych sklepach, nie zastanawiając się, jak zabezpieczone są ich dane. W sieci istnieją podejrzane witryny, które oferują produkty po bardzo niskich cenach – kiedy dokonujemy tam zakupu i płatności (a nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo), nie tylko możemy nie otrzymać towaru, ale także pozbyć się pozostałych pieniędzy z konta, gdyż dane karty płatniczej mogą zostać przechwycone przez przestępców.

- Sprawdzaj bankomaty – karty płatnicze mogą zostać skopiowane przez hakerów. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przyjrzeć się bankomatowi, z którego wypłacamy pieniądze. Naszą czujność powinny wzbudzić wszystkie nietypowe elementy: odstające części obudowy, miniaturowe kamery, dziwna klawiatura.

KWP Lublin / ar

Powrót na górę strony