Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zniszczyli pomnik ofiar na cmentarzu

Data publikacji 11.01.2008

Policjanci z Prudnika zatrzymali na gorącym uczynku trójkę mieszkańców tego miasta (2 mężczyzn i kobietę w wieku od 24 do 39 lat), którzy podejrzani są o zniszczenie Pomnika Ofiar Marszu Śmierci na prudnickim cmentarzu.

Do szybkiego zatrzymania sprawców tej bulwersującej dewastacji doszło dzięki właściwej reakcji przypadkowego przechodnia, który o swoich spostrzeżeniach niezwłocznie powiadomił Policję.

To już kolejny akt niszczenia tego pomnika. Sprawcy w każdym przypadku wyrywali miedziane elementy pomnika, które w pojedynczych kawałkach stanowią jedynie wartość złomową. Jednak straty powstałe w wyniku zniszczenia pomnika są znaczne i mogą przekroczyć nawet 10 000 zł.

Mimo wcześniejszych informacji o przedstawieniu trójce sprawców zarzutu ograbienia miejsca spoczynku zmarłego zagrożone karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności, policjanci ustalili, że będący tam pochowani więźniowie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, zostali ekshumowani, a ich szczątki przeniesione na inny cmentarz. W związku z tym, sprawcom przedstawiony zostanie zarzut znieważenia pomnik lub innego miejsce publiczne urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Grozi za to grzywna albo kara ograniczenia wolności.Marsz śmierci – była to kolumna więźniów ewakuowanych z obozu koncentracyjnego w Auschwitz - Birkenau, którzy w styczniu 1945 roku przechodzili między innymi przez teren obecnego powiatu prudnickiego. Wielu tu zginęło. Ich ciała zostały po wojnie zebrane i pochowane we wspólnej mogile na Cmentarzu Komunalnym w Prudniku. W latach późniejszych ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Kędzierzynie - Koźlu
Powrót na górę strony