Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katowickie 6-latki już wiedzą, jak być bezpiecznym w kontakcie z psem

Rozpoczęła się VI edycja programu profilaktyczno – edukacyjnego „Bezpieczny Maluch 2016/2017” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W czasie kilku miesięcy trwania akcji, dzieci z czterech katowickich przedszkoli dowiedzą się, jak bezpiecznie zachować się w kontakcie z osobą obcą i psem, wypoczywać w górach i nad wodą, w czasie pożaru, wśród rówieśników, a także jak udzielić pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone są przez policjantów wydziału prewencji katowickiej komendy, strażaków, ratowników medycznych, woprowców, leśników oraz sędziego i kuratora zawodowego.

Co roku program cieszy się ogromną popularnością. Podobnie jak w latach ubiegłych w projekcie uczestniczą dzieci z wybranych katowickich przedszkoli. W tym roku szkolnym udział w programie biorą dzieci sześcioletnie z czterech wybranych Miejskich Przedszkoli nr 26, 30, 39 i 9 w Katowicach - Załężu. Wyboru przedszkoli dokonał Wydział Edukacji UM Katowice. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice oraz Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach.

Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach przy współpracy partnerów, dla których istotne jest podniesienie bezpieczeństwa wśród przedszkolaków. Najmłodsi uczestnicy programu mają możliwość wnikliwego poznania nie tylko pracy policjanta i strażaka – o bezpieczeństwie nad wodą opowiedzą ratownicy wodni, a na wycieczkę po lesie zaprosi leśniczy. Nową edycję programu wzbogaca spotkanie z sędzią oraz kuratorem zawodowym Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach, od których dzieci dowiedzą się, jak powinny postępować zgodnie z prawem i zachowywać się wobec swoich rówieśników. Dzieci w formie zabawy będą ćwiczyli praktyczne umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, jak na przykład przyjmowanie bezpiecznej postawy wobec agresywnego psa, odmówienie osobie nieznajomej, zachowanie się podczas zagubienia, pożaru, wezwania pomocy przy użyciu numerów alarmowych oraz pierwszej pomocy wobec osoby nieprzytomnej. Ponadto przedszkolaki w przyjaznej atmosferze będą miały okazję zwiedzić radiowóz policyjny, ambulans oraz wóz strażacki, co ma w przypadku uczestnictwa dziecka w realnej akcji ratunkowej przyczynić się do przełamania u niego strachu. Nad całością przedsięwzięcia czuwa Sznupek, który będzie uczestniczył w spotkaniach z dziećmi.

Pierwsze spotkania z dziećmi w ramach programu „Bezpieczny Maluch 2016/17” odbyły się z policjantami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na temat bezpieczeństwa w kontakcie z psami. W pierwszej części zajęć policjantka – sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik – koordynator programu, zaprezentowała swój mundur i wyposażenie do służby oraz utrwaliła z dziećmi numery alarmowe 997 i 112. Następnie starszaki dowiedziały się, jak prawidłowo postępować z psem. Za pomocą prezentacji multimedialnej poznały różnice w wyglądzie psa radosnego, zlęknionego oraz agresywnego. Ćwiczyły dwie bezpieczne postawy „żółwia” i „drzewa”, które chronią przed atakiem agresywnego psa. W drugiej części o właściwych zachowaniach wobec psów przedszkolaki dowiedziały się od policyjnego przewodnika psa służbowego – asp. Łukasza Brzezińskiego, który odwiedził ich ze swoim psem - „Korą” - specjalistą od wyszukiwania narkotyków. Niezapomnianych wrażeń dostarczył dzieciom zarówno pokaz umiejętności psa służbowego, który bezbłędnie wskazywał dzieciom pudełka ze schowanym zapachem narkotyku, jak i możliwość dotknięcia jego puszystego futra.

Mamy nadzieję, że spotkanie na długo  pozostanie  w ich pamięci, a zdobyta wiedza i wrażenia będą niezapomniane.

(KWP w Katowicach / ms)

Film Katowickie 6-latki już wiedzą, jak być bezpiecznym w kontakcie z psem

Pobierz plik Katowickie 6-latki już wiedzą, jak być bezpiecznym w kontakcie z psem (format mp4 - rozmiar 16.27 MB)

Powrót na górę strony