Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katowiccy policjanci rozdawali odblaski

Data publikacji 19.10.2016

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy rozdawali odblaski niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy, jeden mały element odblaskowy przyczepiony do ubrania może uratować życie !

Zderzenie pieszego, czy rowerzysty z samochodem lub innym pojazdem mechanicznym ma zazwyczaj tragiczne skutki. Dlatego policjanci z katowickiej drogówki sprawdzali, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dbają o swoje bezpieczeństwo. Stróże prawa kontrolowali, czy piesi i rowerzyści używają elementów odblaskowych po zmroku. To niezwykle ważny element ich bezpieczeństwa. Kierowca może dostrzec osobę używającą odblasków z odległości nawet 140 metrów, co pozwala na szybką i prawidłową reakcję.

W czasie działań policjanci wręczali odblaski i przypominali, jak poruszać się się po drodze. Zwracali także uwagę na pogarszające się warunki drogowe oraz zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest bardzo zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno - zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

Policjanci zachęcają więc pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej. To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Dlatego pamiętajmy, widzieć nie znaczy być widocznym. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach pojazdów nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza - chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

KWP w Katowicach / ig

  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski
  • Katowiccy policjanci rozdawali odblaski

Opis filmu: Katowiccy policjanci rozdawali odblaski

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.86 MB)

Powrót na górę strony