Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy finał poszukiwań

Data publikacji 19.10.2016

Policjanci i strażacy w środku nocy z 17 na 18 października br. przez ponad 3 godziny przeszukiwali las, w którym zagubiła się 91-letnia kobieta. Poszukiwania 91-latki zakończyły się sukcesem. W odnalezieniu staruszki pomógł policyjny pies. Z kolei ponad 50 policjantów i strażaków brało udział w poszukiwaniach zaginionej 80-letniej mieszkanki gminy Połaniec. Dzięki zaangażowaniu służb ratunkowych kobieta została odnaleziona. Skrajnie wyczerpana i zmarznięta 80-latka trafiła pod opiekę lekarzy.

W poniedziałek (17 października br.) około godz. 23, dyżurny koluszkowskiej komendy otrzymał informację od zaniepokojonej rodziny, iż 91-letnia kobieta w godzinach popołud niowych (około godz. 16) wyszła na spacer do lasu i dotąd nie powróciła. Oficer dyżurny natychmiast zadysponował odpowiednie siły angażując policjantów z terenu całego powiatu. O wsparcie poproszono również strażaków. W obrębie kompleksu leśnego Leosin rozpoczęto poszukiwania starszej kobiety.

Na miejsce poszukiwań dotarł również przewodnik psa z Komisariatu Policji w Rzgowie, mł.asp. Robert Wójt z 6-letnią ESSĄ. To właśnie Essa poprowadziła funkcjonariuszy wprost do zaginionej kobiety. Staruszka siedziała w przydrożnym rowie około 700 metrów od ściany lasu. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, której załoga przebadała kobietę. Badanie wykazało, że 91-latka jest w dobrej kondycji i nic nie zagrażało jej życiu ani zdrowiu. Niestety z uwagi na niską temperaturę, dłuższe przebywanie kobiety w takich warunkach mogłoby odbić się bardzo negatywnie na jej zdrowiu. Kobieta przyznała, że po tym lesie spaceruje od kilkudziesięciu lat i zna go ,,jak własną kieszeń”, lecz tym razem straciła orientację i nie potrafiła samodzielnie wrócić przed zmrokiem. Staruszkę przekazano pod dalszą opiekę zatroskanej rodziny.

To kolejna osoba odnaleziona przez czworonożną funkcjonariuszkę ESSĘ. Późną jesienią 2013r na terenie powiatu łódzkiego wschodniego, zaginął pięćdziesięciokilkuletni mężczyzna. Ze zgłoszenia  wynikało, iż mógł być nietrzeźwy i zachodziła obawa, że mógł stracić przytomność. Z uzyskanych informacji wynikało również, iż wyszedł z domu na boso. Panujące wówczas niskie temperatury, mogły być dla mężczyzny śmiertelnym zagrożeniem. Po ponadgodzinnych poszukiwaniach ESSA doprowadziła policjantów do miejsca, gdzie leżał mężczyzna, z którym nie było słownego kontaktu. Mężczyźnie udzielono pomocy medycznej i w dobrym zdrowiu powrócił do domu.

Dzięki sprawnemu węchowi ESSY odnaleziono również skradzione i ukryte w lesie pojazdy. Zanim jednak czworonożny stróż prawa trafił do służby, musiał odbyć specjalistyczne szkolenie, w którym uczestniczył także jej przyszły przewodnik. Specjalistyczny kurs patrolowo-tropiący trwał od października 2011 roku do marca 2012 roku w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam policjanci zdobywają niezbędną wiedzę na temat metod tresury, teorii kynologicznej oraz sposobu karmienia i pielęgnacji psa. Zajęcia te miały jednak przede wszystkim charakter praktyczny. To czas dla przewodnika i jego podopiecznego na zżycie się, zaprzyjaźnienie i wspólną naukę. W zakresie szkolenia przewodnik ćwiczył z ESSĄ elementy jej posłuszeństwa, pokonywanie przeszkód, tropienie ludzkich śladów, pościg za pozorantem oraz przeszukiwanie pomieszczeń i terenu. Raz w roku wszystkie policyjne psy są poddawane atestacji. Jest to swoisty egzamin dla czworonoga, po którym uzyskuje on atest uprawniający przewodnika do użycia go w czasie służby.

Wczoraj (18.10) późnym popołudniem dyżurny staszowskiej policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 80-letniej mieszkanki gminy Połaniec. Z relacji rodziny wynikało, że kobieta wyszła z domu rano i nie można z nią nawiązać żadnego kontaktu. Najbliżsi zaginionej szukali jej na własną rękę ale bez powodzenia. Policjanci natychmiast rozpoczęli akcję poszukiwawczą. Sprawdzali rejon zamieszkania oraz rozpytywali mieszkańców. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ustalili, że 80-latka udała się do pobliskiego lasu na grzyby. Tam też skierowano poszukiwania, 27 policjantów i 25 strażaków sprawdzało kompleks leśny. Do działań zaangażowano również policjantów - przewodników psów tropiących, policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz strażaków ze specjalistycznym sprzętem.

Po niespełna dwóch godzinach poszukiwań mundurowi odnaleźli 80-letnią kobietę, która schroniła się w zaroślach przy brzegu Wisły. Kobieta była wyziębnięta, przemoczona i wyczerpana. Jak się okazało staruszka w lesie straciła orientację i sama nie potrafiła wrócić do domu. Po udzieleniu pierwszej pomocy została przekazana załodze karetki pogotowia ratunkowego i zabrana do szpitala. Dzięki zaangażowaniu służb ratowniczych życiu mieszkanki gminy Połaniec nic już nie zagraża.

KWP w Łodzi, KWP w Kielcach / ig

  • Policjanci z Essą
  • Policjanci z Essą
  • Policjanci z Essą
Powrót na górę strony